Jak szczepionki mRNA aktualizuje się do nowych mutacji? [Wyjaśniamy krok po kroku] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak szczepionki mRNA aktualizuje się do nowych mutacji? [Wyjaśniamy krok po kroku]

Jak szczepionki mRNA aktualizuje się do nowych mutacji? [Wyjaśniamy krok po kroku]

Dowiedz się, jak szybko naukowcy mogą poprawiać szczepionkę mRNA tak, żeby była skuteczna wobec przyszłych mutacji COVID-19.

Jessica Atwell i Naor Bar-Zeev z Uniwersytetu Johna Hopkinsa opisali krok po kroku proces dopasowywania skuteczności szczepionek mRNA do zwalczania kolejnych mutacji koronawirusa.

Szczepionki mRNA

Obecnie wykorzystywane preparaty mRNA bazują na wczesnych szczepach wirusa SARS-CoV-2 i zawierają sekwencję genetyczną z „oryginalnego” białka kolca. Jednak, jak wszystkie wirusy, SARS-CoV-2 cały czas mutuje. Niektóre z tych mutacji – zwłaszcza te w obrębie białka kolca, który jest kluczowy w atakowaniu ludzkich komórek – mogą teoretycznie zmniejszyć skuteczność oryginalnych szczepionek. Jeśli zdarzy się tak, że białka kolca nowych mutacji zmniejszą skuteczność leku, to naukowcy będą musieli zaktualizować szczepionkę.

Dzięki budowie szczepionki mRNA naukowcy mogą szybko odpowiedzieć na ewentualne nowe zagrożenia związane z groźnymi mutacjami koronawirusa. A oto jak uaktualni się szczepionkę w tej technologii, jeśli zajdzie taka potrzeba:

Krok 1: Testowanie przeciwciał

Uczeni cały czas testują wywoływane przez szczepionkę przeciwciała zwalczające wirusa pod kątem nowych mutacji, aby upewnić się, że wciąż skutecznie blokują one przedostanie się białka kolca do ludzkich komórek.

Krok 2: Identyfikowanie groźnych mutacji

Kiedy przeciwciała przestają pełnić swoją rolę i nie zapobiegają przedostawaniu się nowego wariantu do organizmu, to taki wariant zyskuje miano „mutacji unikającej wirusa”. Jeśli do tego dojdzie, naukowcy będą wiedzieli, że przez to może spaść skuteczność szczepionki.

Krok 3: Analiza genomu wariantu

W takim przypadku analizuje się kluczowe sekwencje w genomie mutacji wirusa, zazwyczaj w poszukiwaniu kodu genetycznego, który zmienia białko kolca.

Krok 4: Dostarczanie nowej sekwencji mRNA do komórek

Naukowcy umieszczają teraz te sekwencje w „bańce tłuszczu”, za pomocą której RNA dostanie się do ludzkich komórek. Umieszcza się je w bańce tłuszczu, ponieważ wirusowe RNA ulega szybkiemu rozpadowi, więc ta bańka je chroni.

Krok 5: Łączenie sekwencji

Pokryte tłuszczem sekwencje mRNA można dodawać do kolejnych sekwencji bazujących na innych wariantach i dzięki temu tworzą „wielowalentną” szczepionkę.

Krok 6: Zgoda regulatorów

Kiedy już praca w laboratorium dobiegnie końca, teraz nowa szczepionka musi uzyskać zgodę państwowych regulatorów na dopuszczenie do użytkowania. Kiedy taką zgodę uzyska, będzie mogła zostać podawana i chronić ludzi przed kolejnymi groźnymi mutacjami wirusa.

Sprawdź też:

Zobacz więcej >