Kwarantanna: jak przetrwać zamknięcie w hotelu? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kwarantanna: jak przetrwać zamknięcie w hotelu?

Kwarantanna: jak przetrwać zamknięcie w hotelu?

,

Jak przetrwać hotelową kwarantannę? Dowiedz się, jak utrzymać formę psychiczną i fizyczną podczas zamknięcia w niewielkim pomieszczeniu.

Pandemia koronawirusa zniszczyła wielu osobom plany wakacyjne. Sprawiła też, że podróże i wyjazdy stały się znacznie trudniejsze. Jednym z największych utrudnień w podróżowaniu jest konieczność przejścia kwarantanny w hotelu.

Wiele miejsc na świecie, w tym Kanada, Australia i Nowa Zelandia, wymaga od przyjezdnych obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny po przyjeździe. W Hongkongu natomiast kwarantanna wynosi nawet trzy tygodnie.

W tym przypadku warto sobie zadać pytanie, jak nie zwariować przez tyle czasu, będąc zamkniętym w niewielkim pokoju hotelowym? Jak to wyjaśnił w telewizji CNN Travel prof. Ian Hickie z uniwersytetu w Sydney, jest to trudniejsze, niż się wydaje. Prof. Hickie przygotował więc porady dla podróżników uwięzionych w hotelach na kwarantannie.

Stawiaj sobie cele

„Ludzie często kłamią na temat ilości czasu spędzanego na oglądaniu serwisów streamingowych w nocy i odsypiania tego w dzień podczas kwarantanny” – powiedział prof. Hickie CNN Travel. „Ale to bezcelowe. Podróżni często są zaskoczeni tym, jak szybko ich nastrój się pogarsza po kilku dniach spędzonych w ten sposób” – dodaje.

Zamiast oglądania filmów w ten sposób naukowiec doradza „robienie czegoś celowego” przez co najmniej 6 godzin dziennie. Ma to na celu stymulowanie mózgu. Jak wyjaśnia:

„Nasz mózg to organ wymagający energii, nieprzywykły do długotrwałego, statycznego wpatrywania się w ekran. Już samo zaangażowanie go do uczestniczenia w złożonych zadaniach sprawia, że poczujesz, jakbyś coś osiągnął” – mówi prof. Hickie.

Czynnik dzienny

Producentka CNN Zahra Jamshed, która spędziła trzy tygodnie hotelowej kwarantanny w Hongkongu, odkryła że bardzo ważny jest dostęp do światła słonecznego. Reguluje on nasz nastrój i czas snu.

„Jeśli jesteś w pokoju bez dostępu do światła słonecznego, w którym nie ma też balkonu, to [kwarantanna] jest znacznie trudniejsza” – uważa.

Podczas tegorocznego turnieju wielkoszlemowego Australian Open można było zauważyć, jak lider rankingu Novak Djoković stara się pozostać w formie podczas kwarantanny, wymachując rakietą tenisową na balkonie swojego apartamentu. Z kolei tenisistka Zahra Jamshed publikowała w mediach społecznościowych swoje zdjęcia, kiedy w pokoju trenowała jogę.

O wpływie zwykłych, codziennych czynności i dostępu do światła słonecznego mógł się przekonać również producentka CNN Lilit Marcus, która spędziła dwa tygodnie kwarantanny w hotelu na Sri Lance. Tam zasady były mniej restrykcyjne – mogła opuszczać pokój i korzystać z hotelowych atrakcji, takich jak basen, siłownia i spa.

Sprawdź też:

Pozostań w kontakcie

„Interakcja z innymi ludźmi jest kluczowa dla zachowania zdrowia mentalnego. My, ludzie, jesteśmy istotami stadnymi. […] Wiele osób dotąd nie żyło w izolacji, szczególnie przez tak długi czas. Dlatego jest to takie trudne” – uważa prof. Hickie.

Jak zauważa jednak naukowiec, jedną z największych zalet współczesnych technologii jest to, że możemy pozostać w kontakcie z innymi, nawet jeśli fizycznie jesteśmy od siebie oddaleni. Mimo wszystko media społecznościowe mają tez swoją ciemną stronę – chodzi o natłok informacji oraz fake newsów dotyczących pandemii, który może nas przytłaczać. Dlatego prof. Hickie rekomenduje podróżnym odpoczynek od zalewu informacji.

Bądź skupiony

Według prof. Hickie wielu podróżnych nie docenia tego, jak duży wpływ może mieć na nich przymusowa izolacja:

„Oni zakładają, że po prostu tam wejdą, będą liczyć dni i potem spokojnie wyjdą. Tymczasem po 3-4 dniach z rzędu zaczynają zauważać, jak bardzo to jest obciążające. […] Kiedy trafią na kwarantannę, zdają sobie sprawę, jak kluczowe były ich codzienne aktywności w utrzymaniu nastroju. Pozbawieni ich nagle czują niepokój”.

Dlatego osoby pozostające w zamknięciu muszą być skupione, stawiać sobie codziennie nowe cele i dążyć do ich wypełniania.

Kwarantanna hotelowa – o czym pamiętać?

Podczas kwarantanny znajdź sobie cel

Zamiast oglądania filmów w telefonie, warto „robić czegoś celowego” przez co najmniej 6 godzin dziennie. Ma to na celu stymulowanie mózgu.

Wystaw się na Słońce

Bardzo ważny jest dostęp do światła słonecznego. Reguluje on nasz nastrój i czas snu.

Bądźmy w kontakcie

Jedną z największych zalet współczesnych technologii jest to, że możemy pozostać w kontakcie z innymi, nawet jeśli fizycznie jesteśmy od siebie oddaleni. Starajmy się podtrzymywać kontakt z innymi podczas kwarantanny.

Zobacz więcej >