Nasze niechlujstwo może spowodować, że zamiast dobrze przygotowanych odpadów, które są surowcami wtórnymi, będziemy mieli śmieci. I za ich wywóz zapłacimy znacznie więcej. Wczoraj mówiłem o pojemnikach oznaczonych kolorem niebieskim – papier, żółtym plastiki i metale oraz zielonym – szkło opakowaniowe.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Posłuchaj całego podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:
Segregacja śmieci – pojemnik „bio”
Warto pomyśleć o, na ogół brzydko pachnącym, pojemniku na odpady bio. Tam wkładamy resztki owoców i warzyw, trawę, liście, kwiaty, gałązki, korę drzew, skorupki jajek, stare pieczywo i łupiny orzechów.
Zobacz także: Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, że o tym nie wiedzą!
W żadnym wypadku nie wrzucamy mięsa, ziemi i kamieni, wyrobów drewnianych, ani węgla czy popiołu. Są osoby, które odpady bio wrzucają w plastikowych workach i torbach. Oczywiście powinny to być worki biodegradowalne.
A więc papier, plastiki i metale, szkło i bio. Czyli reszta do odpadów zmieszanych, które też pachną nienadzwyczajnie?
Zobacz także: „Trzy godziny krążyła po autostradzie”. Dzięki tym aplikacjom się nie zgubisz! [LISTA]
W zasadzie tak, ale… przeterminowane leki odnosimy do apteki, baterie i akumulatorki do odpowiednich punktów zbiórki. Sprzęt elektroniczny i elektryczny powinien trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK.
Wykaz takich punktów można znaleźć w internecie. Tam też odnosimy lub odwozimy stare farby i inne materiały budowlane oraz opony, styropian i żarówki.
Nie myj tych pojemników
Fachowcy doradzają, by nie myć opakowań po jogurtach oraz słoików i butelek po napojach. Ja myję, ponieważ brudne pojemniki wydzielają przykry zapach. Puszki, butelki plastikowe, a także opakowania kartonowe trzeba w miarę możliwości zgniatać.
Domyślam się, że słuchacze Radia Pogoda znają te zasady, ale sądzę, że warto przypominać o tym znajomym i sąsiadom. Tak będzie lepiej dla środowiska i dla naszych portfeli
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!