Nie rób tego podczas segregacji odpadów "bio". "Fachowcy doradzają" - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nie rób tego podczas segregacji odpadów „bio”. „Fachowcy doradzają”

Nie rób tego podczas segregacji odpadów „bio”. „Fachowcy doradzają”

Zajrzałem do radiowych pojemników na odpady. Są prawie puste, ale to, co zostało wrzucone, jest starannie przebrane. Wszystko trafiło do odpowiednich kontenerów. A ja mam obsesję na punkcie prawidłowej segregacji. Wiktor Niedzicki i kolejne „Technicznie proste”.

Nasze niechlujstwo może spowodować, że zamiast dobrze przygotowanych odpadów, które są surowcami wtórnymi, będziemy mieli śmieci. I za ich wywóz zapłacimy znacznie więcej. Wczoraj mówiłem o pojemnikach oznaczonych kolorem niebieskim – papier, żółtym plastiki i metale oraz zielonym – szkło opakowaniowe.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Posłuchaj całego podcastu „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj wszystkich odcinków programu Wiktora Niedzickiego „Technicznie proste”

Segregacja śmieci – pojemnik „bio”

Warto pomyśleć o, na ogół brzydko pachnącym, pojemniku na odpady bio. Tam wkładamy resztki owoców i warzyw, trawę, liście, kwiaty, gałązki, korę drzew, skorupki jajek, stare pieczywo i łupiny orzechów.

Zobacz także: Trzmiele nie mogą latać? Dobrze, że o tym nie wiedzą!

W żadnym wypadku nie wrzucamy mięsa, ziemi i kamieni, wyrobów drewnianych, ani węgla czy popiołu. Są osoby, które odpady bio wrzucają w plastikowych workach i torbach. Oczywiście powinny to być worki biodegradowalne.

A więc papier, plastiki i metale, szkło i bio. Czyli reszta do odpadów zmieszanych, które też pachną nienadzwyczajnie?

Zobacz także: „Trzy godziny krążyła po autostradzie”. Dzięki tym aplikacjom się nie zgubisz! [LISTA]

W zasadzie tak, ale… przeterminowane leki odnosimy do apteki, baterie i akumulatorki do odpowiednich punktów zbiórki. Sprzęt elektroniczny i elektryczny powinien trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK.

Wykaz takich punktów można znaleźć w internecie. Tam też odnosimy lub odwozimy stare farby i inne materiały budowlane oraz opony, styropian i żarówki.

Nie myj tych pojemników

Fachowcy doradzają, by nie myć opakowań po jogurtach oraz słoików i butelek po napojach. Ja myję, ponieważ brudne pojemniki wydzielają przykry zapach. Puszki, butelki plastikowe, a także opakowania kartonowe trzeba w miarę możliwości zgniatać.

Domyślam się, że słuchacze Radia Pogoda znają te zasady, ale sądzę, że warto przypominać o tym znajomym i sąsiadom. Tak będzie lepiej dla środowiska i dla naszych portfeli

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >