Nawadnianie kropelkowe ogrodu - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nawadnianie kropelkowe ogrodu

Nawadnianie kropelkowe ogrodu

,

Nawadnianie kropelkowe to technika podlewania roślin za pomocą systemu podającego wodę w powolny, ale równomierny sposób. Świetnie sprawdza się w szklarniach, na plantacjach, w sadach, ale też w małych ogrodach.

Nawadnianie kropelkowe jest to automatyczny system podlewania roślin poprzez automatyczne dozowanie wody w formie kropel. Wodę rozprowadza się zwykle za pomocą:

  • taśm kroplujących,
  • linii kroplujących lub
  • węży do nawilżania kropelkowego.

System kroplujący można zamontować na powierzchni ziemi pomiędzy roślinami lub umieścić węże, taśmy lub linie kroplujące pod ziemią. Rurki kroplujące doprowadzają wodę do konkretnych roślin. Woda powoli spływa w głąb gleby i jest pobierana przez korzenie roślin. System podlewania kropelkowego można zautomatyzować, tak że będzie spełniać indywidualne potrzeby poszczególnych gatunków roślin.

Woda do podlewania kropelkowego może być pobierana z wodociągu lub ze studni za pomocą pompy, ale też można zdecydować się na nawadnianie kropelkowe grawitacyjne i na przykład wykorzystywać deszczówkę.

Nawadnianie kropelkowe – gdzie się sprawdza

Od lat podlewanie kropelkowe stosuje się w szklarniach i tunelach foliowych. Jednak ten rodzaj nawadniania doskonale sprawdza się także do polewania żywopłotów, a także warzyw, rabat kwiatowych czy skalniaków. Za pomocą tego systemu można efektywnie dostarczać wodę pojedynczym roślinom, ale nie stosuje się go do nawadniania zwartego obszaru obsadzonego roślinnością. Zatem nawadnianie kropelkowe nie sprawdza się w wypadku trawnika. Nawadnianie trawnika najlepiej robić za pomocą zraszaczy, mogą to być także systemy automatyczne z dokładnie rozplanowanymi punktami zraszającymi.

Wady i zalety podlewania kropelkowego

Do największych zalet nawadniania kropelkowego należy oszczędność czasu oraz wody. Po zamontowaniu systemu nie trzeba biegać z konewką ani z wężem, żeby podlewać rośliny, poza tym dostają one tyle wody, ile potrzebują. Szacuje się, że zamontowanie linii kroplującej zmniejsza straty wody nawet o 65 proc. Poza tym rośliny nie są zalewane, a podczas podlewania nie moczymy liści roślin, dzięki czemu unikamy poparzeń w upalne dni i ograniczamy możliwość wystąpienia chorób grzybiczych na liściach. Ponieważ woda jest precyzyjnemu podawana do korzeni roślin, wilgotność gleby wokół nich będzie mniejsza, co utrudni rozwijanie się chwastom.

Wady to przede wszystkim koszty instalacji nawadniania kropelkowego i zwykle jego niezbyt długa żywotność. System jest podatny na zapychanie, wymaga systematycznej konserwacji, a rurki pod wpływem czynników atmosferycznych często pękają.

Przeczytaj też:

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04.

Zobacz więcej >