Na premierę ruszyły miliony. Ekranizacja „W pustyni i w puszczy” nadal zachwyca - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Na premierę ruszyły miliony. Ekranizacja „W pustyni i w puszczy” nadal zachwyca

Na premierę ruszyły miliony. Ekranizacja „W pustyni i w puszczy” nadal zachwyca

Egzotyczne zwierzęta, drogocenne rekwizyty i upalna Afryka. Nie do wiary, że ekranizacja ”W pustyni i w puszczy” powstała 50 lat temu. W okresie PRL ten kultowy film przed wielkie ekrany przyciągnął 31 milionów widzów!

Data premiery „W pustyni i w puszczy” przypadła na 16 października 1973 roku. Za reżyserię i scenariusz adaptacji odpowiedzialny jest Władysław Ślesicki. Reżyser brał udział między innymi w takich projektach jak „Portret małego miasta” czy „Lato leśnych ludzi”. Do filmu muzykę stworzył utalentowany kompozytor Andrzej Korzyński. Piosenkę końcową wykonała grupa muzyczna Dwa Plus Jeden. Posłuchajcie sami!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Film okazał się prawdziwym hitem

Powieść przygodowa „W pustyni i w puszczy” to efekt dalekich podróży Henryka Sienkiewicza. Fragmenty książki były publikowane w dzienniku „Kurier Warszawski” w latach 1910-1911. Prób zekranizowania jednego z najpoczytniejszych utworów polskiego noblisty podejmowali się reżyserzy ze Stanów Zjednoczonych czy Włoch. Powzięte zamiary udało się zrealizować dopiero Władysławowi Ślesickiemu.

Zobacz także: Quiz. Czy pamiętasz ekranizację „Doliny Issy”? 6/10 to wyzwanie

Film „W pustyni i w puszczy” to wierna adaptacja powieści polskiego pisarza. Reżyser zdecydował się na niewielkie zmiany w fabule, które miały służyć wyłącznie skondensowaniu akcji. Produkcja powstawała niemal trzy lata. Sceny kręcono między innymi w Egipcie, Sudanie czy Bułgarii.

Ekranizacja kultowego dzieła Henryka Sienkiewicza

Historia „W pustyni i w puszczy” opowiada o losach Nel Rawlison oraz Stasia Tarkowskiego. Główni bohaterowie są dziećmi inżynierów pracujących przy budowie Kanału Sueskiego. W ramach zemsty muzułmańskiego przywódcy plemion Sudanu para przyjaciół zostaje siłą uprowadzona na pustynię. Stają się zakładnikami w siedzibie Mahdiego. Ojcowie natychmiast wyruszają w żmudne poszukiwaniu dzieci. Nie obyło się bez przeszkód. Odnalezienie Nel i Stasia uniemożliwia bowiem potężna burza piaskowa.

Zobacz także: „Przedwiośnie” z gwiazdorską obsadą. Ten film warto obejrzeć nawet dziś

Na casting do „W pustyni i w puszczy” przyszły tysiące chętnych

Na przesłuchania do „W pustyni i w puszczy” przyszło blisko siedem tysięcy dziewcząt i chłopców. Ostatecznie rolę Nel otrzymała Monika Rosca, a jej filmowego przyjaciela zagrał Tomasz Mędrzak. W drugoplanową rolę Kaliego, towarzysza dzieci i przywódcę plemienia Wa-Himów wcielił się Emos Bango. Podczas ostatniego roku kręcenia ekranizacji wydarzyła się tragedia. Zmarł Stanisław Jasiulkiewicz, aktor grający ojca Stasia. W końcowych scenach głosu użyczył mu Jerzy Kamas, filmowy Wokulski.

Zobacz także: Przepis na makaron z kurkami. Pomysł na doskonały obiad

Z dziećmi podróżuje wierny pies Saba, w którego wcieliły się dwa czworonogi – Łoś i Apacz.  W produkcji pojawia się również słynny słoń indyjski z bułgarskiego Zoo. Zwierzę zostało nazwane przez Nel Kingiem.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >