Quiz. Czy pamiętasz ekranizację „Doliny Issy”? 6/10 to wyzwanie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Quiz. Czy pamiętasz ekranizację „Doliny Issy”? 6/10 to wyzwanie

Quiz. Czy pamiętasz ekranizację „Doliny Issy”? 6/10 to wyzwanie

„Dolina Issy” należy do najważniejszych dzieł filmowych wyreżyserowanych przez Tadeusza Konwickiego. Ekranizacja tej słynnej powieści Czesława Miłosza trafiła na ekrany kin ponad czterdzieści lat temu. Jak dobrze pamiętasz tę produkcję? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę.

Czesław Miłosz rozpoczął prace nad „Doliną Issy” jesienią 1953 roku. Przebywał wówczas na emigracji we Francji i przechodził prawdziwy kryzys twórczy – poeta całkowicie porzucił pisanie wierszy. Jak później stwierdził, pisanie powieści było dla niego „zabiegiem kuracyjnym”, który pomógł mu wrócić do poezji.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

„Dolina Issy” ukazywała się początkowo w odcinkach na łamach paryskiej „Kultury”, a w całości została opublikowana w 1955 roku w Paryżu. Londyńskie „Wiadomości” uznały powieść za najlepszą książkę emigracyjną tamtego roku.

O czym jest „Dolina Issy”?

Historia opowiedziana na kartach „Doliny Issy” to podróż do dzieciństwa autora, w której nie brakuje elementów autobiograficznych. Powieść przedstawia dzieje Tomasza Dilbina, dorastającego chłopca, przebywającego pod opieką dziadków we dworze polskim na Litwie. W tle toczą się konflikty narodowościowe i społeczne – kraj odzyskał niedawno niepodległość.

Zobacz także: Quiz. Kto to wykonywał? Maanam czy Bajm? 8/10 to pestka 

Czy pamiętasz ekranizację „Doliny Issy”?

Jak dobrze znasz film Tadeusza Konwickiego? Sprawdź się w poniższym quizie. Odpowiedz na dziesięć pytań i przekonaj się, jaki wynik uzyskasz. Powodzenia!

Zobacz także: Quiz. Kto to śpiewał: Trojanowska czy Ostrowska? 7/10 to obowiązek 

Quiz. Czy pamiętasz ekranizację „Doliny Issy”? 6/10 to wyzwanie

Pytanie 1 z 10

Kto wcielił się w rolę Michaliny Surkontowej, babci Tomasza?

Następne pytanie >

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >