"Przedwiośnie" z gwiazdorską obsadą. Ten film warto obejrzeć nawet dziś - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Przedwiośnie” z gwiazdorską obsadą. Ten film warto obejrzeć nawet dziś

„Przedwiośnie” z gwiazdorską obsadą. Ten film warto obejrzeć nawet dziś

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to wspaniała powieść. Nic więc dziwnego, że i film na jej podstawie okazał się niezwykle udany. To, jak odegrali swoje role m.in. Mateusz Damięcki, Krystyna Janda czy Janusz Gajos, pamiętamy do dziś.

„Przedwiośnie” miała swoją premierę 21 września 1924 roku. Stefan Żeromski podzielił ją na trzy części i opowiedział w nich historię Cezarego Baryki. Książkę znają niemal wszyscy Polacy, jest ona bowiem lekturą szkolną.

Czytelnicy bardzo polubili tę opowieść, pokochali też adaptację filmową. Głównie za sprawą wspaniałych aktorów, którzy w niej zagrali.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

„Przedwiośnie”: ze stron książki na wielki ekran

„Przedwiośnie” to ważna powieść dla historii polskiej literatury, czy też szerzej ujmując — kultury. Henryk Sienkiewicz pokazał w niej przemianę Cezarego Baryki. Od rozpuszczonego młodzieńca, który zafascynowany jest rewolucją, do świadomego swych poglądów człowieka.

Bohater na przestrzeni całej historii odkrywa swoją tożsamość. Odbiorcy razem z nim zastanawiają się, które działania są właściwe, jaka koncepcja zmian w odrodzonym kraju jest słuszna.

„Przedwiośnie” wywarło duży wpływ na społeczeństwie. Książka ta jest uważana za jedno z najważniejszych polskich dzieł. Nic więc dziwnego, że doczekała się przetłumaczenia na język filmu.

Pierwsza ekranizacja miała premierę w 1928 roku. Wyreżyserował ją Henryk Szaro, natomiast w główną rolę wcielił się Zbigniew Sawan. Była to produkcja niema i niestety nie zachowała się do współczesnych czasów.

Widzowie zapamiętali lepiej, z oczywistych względów, drugą próbę przeniesienia na ekran powieści Stefana Żeromskiego. W 2001 roku ukazał się film w reżyserii Filipa Bajona. Gwiazdorska obsada spowodowała, że zachwycamy się nim do dziś.

Zobacz także: 20 września 1946 rozpoczął się 1. Festiwal Filmowy w Cannes. Poznajcie jego historię!

„Przedwiośnie” pełne wielkich gwiazd

Filip Bajon zdecydował się powierzyć rolę Cezarego Baryki Mateuszowi Damięckiemu. W filmie zobaczyliśmy też Krystynę Jandę, Janusza Gajosa, Daniela Olbrychskiego, Macieja Stuhra, Małgorzatę Lewińską, Karolinę Gruszkę, Borysa Szyca czy Jana Nowickiego. Obok takiej plejady gwiazd nie można przejść obojętnie. Ze świecą szukać produkcji, w których obok siebie zobaczyliśmy tyle wspaniałych aktorek i aktorów.

„Przedwiośnie” Bajona kręcono od 18 lipca do 22 listopada 2000 roku. Zdjęcia do filmu powstały w wielu różnorodnych lokacjach. Na ekranie możemy zobaczyć m.in. Warszawę, Podkowę Leśną, Piotrków Trybunalski, Radom, Tokarnię czy Milanówek. Budżet, jakim dysponował reżyser i ekipa produkcyjna, wynosił ok. 21 milionów złotych. Premierę poprzedziła szeroka kampania reklamowa.

„Przedwiośnie” obejrzało ok. 1,7 miliona widzów. Doceniono przede wszystkim doskonałą grę aktorską, muzykę czy staranność, z jaką zrealizowano obraz. Reżyser nie trzymał się ściśle książkowego pierwowzoru. Postanowił zamieścić sceny, których na próżno szukać w powieści. Nie przeszkadzało to w tym, by docenić film.

Poza wersją kinową, na podstawie powieści powstał też sześcioodcinkowy serial telewizyjny. Warto wrócić do historii Cezarego Baryki nawet dziś, szczególnie mając możliwość zobaczeniu tylu wielkich aktorów jednocześnie na ekranie.

Zobacz także: Sophia Loren kończy 89 lat. Jej kariera to pasmo sukcesów

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >