Mindfulness: Czy trening uważności może zmienić mózg? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Mindfulness: Czy trening uważności może zmienić mózg?

Mindfulness: Czy trening uważności może zmienić mózg?

,

Wiele się mówi o korzyściach płynących z treningu uważności. Mindfulness zwiększa umiejętność koncentracji, ułatwia radzenie sobie ze stresem, przywraca równowagę emocjonalną, poprawia nastrój i pamięć. Czy faktycznie powoduje wykrywalne zmiany w mózgu?

Mindfulness poprawia koncentrację

W opublikowanym w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature” badaniu naukowcy z University of the Sunshine Coast w Australii postanowili dokładnie sprawdzić, w jaki sposób mindfulness może poprawić zdolność koncentracji. W randomizowanym, kontrolowanym badaniu wzięło udział 81 zdrowych dorosłych osób w wieku powyżej 60 lat, którzy uczestniczyli w 8-tygodniowym treningu uważności. Analizowano zarówno bezpośredni wpływ na koncentrację i fizjologię mózgu, jak i długoterminowy po sześciu miesiącach.

Okazało się, że osoby, które praktykowały uważność, wykazały poprawę w utrzymaniu koncentracji. Poprawa ta utrzymywała się także po upływie sześciu miesięcy. Zaobserwowano również zmiany w fizjologii mózgu, które korelowały z poprawą koncentracji.

Obserwacja aktywności mózgu za pomocą EEG

Zmiany w fizjologii mózgu obserwowano za pomocą elektroencefalografii (EEG). Skupiono się na aktywności mózgu związanej z koncentracją. W tym celu rejestrowano EEG, podczas gdy uczestnicy wykonywali zadanie związane z koncentracją. Polegało ono na jak najszybszym i jak najdokładniejszym wykrywaniu różnych par liter o różnych rozmiarach. Za każdym razem, gdy na ekranie pojawiała się para, oznaczano dokładny czas na zapisie EEG. Pozwoliło to naukowcom precyzyjnie zmierzyć konkretną aktywność mózgu związaną z koncentracją.

Mindfulness wzmacnia dwa typy procesów w mózgu

Australijscy naukowcy odkryli, że mindfulness wzmacnia dwa różne typy procesów zachodzących w mózgu.

Po pierwsze, trening uważności zwiększył wydajność ścieżek mózgowych przetwarzających informacje przychodzące ze zmysłów. Zwiększenie koncentracji pomogło uczestnikom dokładniej widzieć informacje.

Po drugie, mindfulness zwiększył również zdolność mózgu do kierowania uwagi na interesujące informacje. Oznacza to, że uczestnicy byli w stanie lepiej skoncentrować się na zadaniu i ignorować rozpraszacze.

Przeczytaj też:

Zobacz więcej >