Maski chronią uczniów i nauczycieli przed COVID - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Maski chronią uczniów i nauczycieli przed COVID

Maski chronią uczniów i nauczycieli przed COVID

Amerykańskie badanie przeprowadzone jesienią dowodzi, że zakrywanie nosa i ust maskami w szkołach pomogło ochronić dzieci i nauczycieli przed koronawirusem.

Obowiązek noszenia masek o 23 proc. zmniejszył wskaźniki zakażeń w szkołach

W badaniu opublikowanym przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) przeanalizowano dane z okręgów szkół publicznych w Arkansas, które gromadzono od sierpnia do października, w miarę rozprzestrzeniania się wariantu Delta. Badacze wykazali, że okręgi, w których zakrywanie nosa i ust podczas zajęć w szkołach były obowiązkowe, miały o 23 proc. niższe wskaźniki zakażeń koronawirusem wśród uczniów i pracowników niż okręgi, w których nie było takich wymagań.

Nie było jasne, czy uzyskano by podobne wyniki, gdyby w czasie przeprowadzania badania wariant Delta został zdominowany przez Omicron, który jest bardziej zaraźliwy i szybko rozprzestrzenia się zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

CDC wielokrotnie w przeszłości krytykowano, twierdząc, że wyolbrzymia korzyści płynące z noszenia masek w szkołach. Także niektóre badania spoza Stanów Zjednoczonych wykazały, że obowiązek używania masek nie wpływał na obniżenie wskaźników zakażeń koronawirusem u dzieci. Teraz jednak wielu naukowców stwierdziło, że najnowsze badanie CDC uniknęło problemów metodologicznych i wzmocniło dowody na to, że maseczki chronią dzieci przed koronawirusem i odgrywają ważną rolę w redukcji transmisji SARS-CoV-2.

Jak przeprowadzano badanie

W badaniu porównano wskaźniki zachorowań na koronawirusa w 233 okręgach Arkansas. Około jednej trzeciej z nich wprowadziło całkowity obowiązek noszenia masek w szkołach, jedna piąta wymagała masek tylko w określonych warunkach lub sytuacjach, a połowa nie miała żadnych wymagań dotyczących masek.

Badacze wzięli pod uwagę wskaźniki szczepień pracowników i uczniów oraz ich status społeczno-ekonomiczny. Uwzględniono również wskaźniki koronawirusa w otaczającej społeczności, a także liczbę testów przeprowadzanych w danej części stanu.

Badania wykazały, że w okręgach, w których wprowadzono obowiązek noszenia masek w szkołach, wskaźniki zachorowań na koronawirusa były niższe w porównaniu z liczbą zachorowań w okolicznej społeczności niż w okręgach, w których nie było takich wymagań. W 26 okręgach, w których wprowadzono jakiekolwiek wymagania dotyczące noszenia masek w połowie okresu badania, wskaźniki przypadków spadły bardziej, niż można było się spodziewać po zmianach wskaźników zakażeń w społeczności w tym samym czasie. Jednak wymagania zakładania masek tylko w niektórych sytuacjach w szkołach nie dało tak silnego efektu jak wprowadzenie całkowitego obowiązku noszenia masek w szkole.

Przeczytaj też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >