Lot samolotem: Kilka rad, jak uchronić się przed infekcjami - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Lot samolotem: Kilka rad, jak uchronić się przed infekcjami

Lot samolotem: Kilka rad, jak uchronić się przed infekcjami

Wiadomo, że samoloty i lotniska są siedliskami zarazków i łatwo złapać tam jakąś infekcję. Skorzystaj z naszych rad, jak zminimalizować ryzyko podczas lotu samolotem.

Co jakiś czas publikowane są rozmaite badania sprawdzające czystość w samolotach. Za każdym razem ich wyniki są przerażające. Niezmiennie zagłówki foteli, kieszenie w siedzeniach, stoliki na posiłki i toalety w samolotach są prawdziwym zagłębiem najrozmaitszych zarazków.

Staraj się nie korzystać z toalety w samolocie

Łazienki w samolotach są wprawdzie sprzątane po każdym locie, ale w czasie lotu korzysta z nich zwykle ponad sto osób. Jeżeli lot jest długi i koniecznie musisz skorzystać z toalety, używaj chusteczek lub sprayów dezynfekujących dotykane powierzchnie. Woda w kranie w samolocie często nie spełnia norm bakteriologicznych, lepiej więc wydezynfekować ręce specjalnym preparatem.

Jeśli obok ciebie siedzi osoba chora, kaszląca lub kichająca, warto poprosić obsługę o zmianę miejsca.

Dobrze jest włączyć wentylację nad swoim siedzeniem – według ekspertów filtry kabinowe mogą wychwycić nawet 99,9 proc. bakterii i wirusów.

Zawsze miej na sobie buty

W żadnym wypadku nie chodź i nie siedź boso w samolocie. Warto podczas lotu mieć wygodne klapki.

Zabierz na podróż własne przekąski. Zdrowe przekąski pozytywnie wpływają na odporność. Jest to szczególnie istotne dla osób ze szczególnymi potrzebami dietetycznymi.

Często dezynfekuj ręce, uważaj na stoliki i kieszenie w oparciach foteli

Jeśli chcesz użyć rozkładanego stolika – wcześniej przetrzyj go środkiem dezynfekcyjnym. Lepiej nie kłaść bezpośrednio na nim jedzenia. Pasażerowie kładą na nich różne, niekoniecznie czyste przedmioty, a rodzice małych dzieci często używają ich do przewijania swoich pociech.

Nie używaj kieszeni w oparciu fotela. Wprawdzie wygodnie byłoby włożyć tam słuchawki, telefon czy książkę, ale zwykle jest to siedlisko zarazków. Pasażerowie często zostawiają tam zużyte chusteczki higieniczne, brudne serwetki, resztki jedzenia i inne śmieci.

Warto nawilżać śluzówkę nosa sprejami z solą fizjologiczną. Prawidłowo nawilżona jest lepszą ochroną przed bakteriami i wirusami.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz więcej >