Lot na weekend lub na wakacje? Czemu nie. Sprawdź, jak dobrze się przygotować do podróży samolotem tak, aby uniknąć zaskoczeń.
Dokumenty, które musisz zabrać do samolotu
Przed planowanym lotem warto sprawdzić, czy wszyscy członkowie naszej wycieczki mają aktualne paszporty, o ile nie podróżujemy do krajów Unii Europejskiej. Warto mieć też kartę EKUZ, która uprawnia do bezpłatnego korzystania ze służby zdrowia w krajach UE. Wyrabiamy ją w lokalnym oddziale NFZ lub przez internet a jest ważna przez rok. Jeśli korzystamy z tanich linii lotniczych pamiętajmy o wydrukowaniu lub ściągnięciu na telefon karty pokładowej. W dobie pandemii warto też mieść pod ręką świadectwo o przebytych szczepieniach na covid, czyli unijny certyfikat covid. Można go pobrać w aplikacji mObywatel lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Pamiętajmy też o wyrobieniu i zabraniu wizy to tych krajów, które tego wymagają
Obostrzenia
W dobie pandemii warto sprawdzić, jakie obostrzenia panują aktualnie w kraju do którego lecimy oraz w krajach, w którym mamy przesiadki. Takie informacje znajdują się na stronie www.gov.pl. Osobno należy sprawdzić, jakie obostrzenia przy wpuszczaniu na pokład ma nasz przewoźnik – tu informacji szukajmy na stronach linii lotniczych.
Bagaż
Walizki to bagaż rejestrowany, który ląduje w luku oraz bagaż podręczny – czyli ten, który wnosimy na pokład. Na stronach przewoźnika znajdziemy też dokładne akceptowalne wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego. Lepiej się do nich dostosować, żeby nie płacić za nadbagaż. Pamiętaj, że w tanich liniach musisz oddzielnie wykupić bagaż rejestrowany.
Czego nie wolno wnosić na pokład samolotu
W bagażu podręcznym, czyli tym wnoszonym na pokład nie mogą znaleźć się ostre przedmioty, zapalniczki, aerozole, napoje kupione przed bramkami o pojemności większej niż 100 ml. Te rzeczy trzeba przełożyć do bagażu rejestrowanego. Ani w bagażu podręcznym, ani w rejestrowanym nie wolno przewozić środków łatwopalnych i materiałów wybuchowych. Każdy kraj posiada też listę przedmiotów czy roślin, których nie można stamtąd wywozić. Dotyczy to również limitów alkoholu i wyrobów tytoniowych. Warto to sprawdzić na stronach rządowych przed wyjazdem.
Dziecko w samolocie
W samolocie dziecku do drugiego roku życia nie przysługuje mu ani osobny fotel, ani bagaż rejestrowany. Z bagażem podręcznym bywa różnie w zależności od przewoźnika, warto więc sprawdzić te zasady na jego stronie. Za to wózek dziecięcy przewieziemy bezpłatnie w bagażu podręcznym. Na pokładzie możemy liczyć na podgrzanie wody czy jedzenia dla dzieci. Dzieci powyżej dwóch lat muszą podróżować opiekunem. Mogą czasem lecieć same pod opieką asysty pokładowej – każda linia ma tu swoje ustalenia. Przy podróży z dziećmi warto pamiętać o prowiancie i lekach dla nich, wodzie oraz o rozrywkach. Gry, książki, przybory do rysowania – to wszystko zajmie pociechy podczas lotu.
ZOBACZ TEŻ:
Dodaj komentarz