Sprawdź, co to jest liczba Pi. Poznaj fascynujące fakty i zabawne wydarzenia związane z tą liczbą. Przedstawiamy ciekawostki na Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Wyjaśniamy też, ile wynosi dokładnie liczba Pi (oczywiście, do pewnego momentu).
14 marca wypada Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. To niezwykła liczba, która od wieków fascynuje uczonych na całym świecie. Święto tej liczby obchodzimy właśnie dziś, ponieważ w amerykańskim formacie zapisu daty ten dzień zapisuje się: 3,14, co oznacza przybliżoną wartość liczby Pi. Ta liczba (w greckim zapisie: π – [literka Pi] to 16. litera greckiego alfabetu) jest nieskończona, więc nigdy nie poznamy jej do ostatniego miejsca po przecinku.
Sprawdź, jak długo pożyjesz według GUS: [Ciekawostki na Dzień Statystyki Polskiej]
Co to jest liczba Pi?
Jest to stała matematyczna wykorzystywana w wielu obliczeniach w zakresie geometrii, matematyki, fizyki i nie tylko: wykorzystuje się ją między innymi we wzorach demograficznych. Ze szkoły wiemy, że π określa stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Od wieków liczba ta fascynuje uczonych na całym świecie.
Liczba Pi – ile wynosi dokładnie?
Uproszczony zapis tej liczby wynosi 3,14, jednak jest to tylko zbliżony wynik. Ponieważ jest to nieskończona liczba, jej pełnego zapisu nigdy nie poznamy. Jej prawdziwa wartość to: 3,141592653589793238462643383279502884197…, gdzie wielokropek symbolizuje niekończący się strumień cyfr od 0 do 9. Szacuje się, że te cyfry występują w każdej możliwej kombinacji i π może zawierać na przykład twój numer telefonu, PESEL lub adres zamieszkania oraz wszelkie inne kody, jakie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.
Sprawdź: Liczba ludności na świecie osiągnęła 8 miliardów
Kto „wymyślił” liczbę Pi?
Starożytni Babilończycy używali liczby 3,125, która była najbardziej zbliżona do π. Z kolei starożytni Egipcjanie posługiwali się wartością 256/81, czyli w przybliżeniu 3,16045. Liczba ta wspomniana jest również w Biblii. Po raz pierwszy przybliżoną wartość liczby π obliczył Archimedes z Syrakuz – jeden z najsłynniejszych matematyków czasów starożytności: udało mu się osiągnąć 3.1418. Dlatego tę liczbę nazywamy też stałą archimedesową. Po raz pierwszy nazwano ją „Pi” w 1647 roku – zrobił to William Oughtred a w 1737 roku przyjęło się określać ją greckim symbolem. Symbolu π do określania stosunku obwodu do średnicy koła po raz pierwszy użył w 1706 roku walijski matematyk William Jones a upowszechnił szwajcarski matematyk Leonhard Euler.
Jak zapamiętać liczbę Pi
Nie jest to możliwe, jednak na potrzeby „życia codziennego” wystarczy zapamiętać wartość 3,14. Jednak są osoby, które potrafią zapamiętać znacznie więcej. W 2015 roku do Księgi Rekordów Guinnesa trafił były sprzedawca warzyw z Jaipuru w Indiach, Suresh Kumar Sharma, który 21 marca ustanowił niesamowity rekord: wyrecytował z pamięci ponad 17 tysięcy cyfr liczby Pi. Zajęło mu to 17 godzin. Obecnie Sharma pomaga innym w trenowaniu pamięci.
Sprawdź: Leonardo da Vinci ma obecnie 14 żyjących potomków
Ciekawostki i fakty na temat π
Poniżej prezentujemy niezwykłe fakty i ciekawostki związane z tą fascynującą liczbą.
- Istnieje język Pi. Dialekt ten znany jest jako „Pilish”. Numery liter w słowach odpowiadają w nim cyfrom liczby π. W 2010 roku Mike Keith napisał książkę „Not A Wake”, napisaną w całości w języku „Pilish”.
- Brytyjski matematyk-amator obliczył liczbę Pi aż do 530 miejsc po przecinku, a potem jeszcze dodał do tego 177 kolejnych cyfr. Jednak popełnił błąd przy 528. (według niektórych źródeł: przy 527.) miejscu po przecinku, przez co kolejne numery były błędne. Na uznanie zasługuje jednak fakt, że wszystkie obliczenia przeprowadzał ręcznie, na kartce.
- W 2016 roku szwajcarski uczony Peter Trueb przy pomocy komputera z 24 dyskami twardymi oraz programu „y-cruncher” obliczył Pi do ponad 22 bln cyfr. Jeśli czytalibyśmy jedną cyfrę na sekundę, to samo wyrecytowanie tej liczby zajęłoby nam niewiele mniej niż 700 tysięcy lat.
- W 2019 roku pracująca w firmie Google Emmie Haruka obliczyła tę liczbę do 31 415 926 535 897 miejsc po przecinku.
- NASA: wystarczająca dokładność. Choć znamy już π do bilionów miejsc po przecinku, to nawet w zaawansowanych obliczeniach nie potrzeba zbyt wiele cyfr. Inżynierowie z NASA w swoich działaniach wykorzystują liczbę Pi zaokrągloną do 15 miejsc po przecinku.
- Jeśli chcielibyśmy obliczyć rozmiar dającego się zaobserwować Wszechświata, użycie Pi z 39 cyframi po przecinku da odpowiedź z błędem nie większym niż szerokość atomu wodoru!
- Liczbą tą posługują się nawet prawnicy. W słynnym procesie O. J. Simpsona obrońca byłego futbolisty spierał się z agentem FBI o wartość π – prawnik dowodził, że twierdzenia agenta były niedokładne, ponieważ źle użył on liczby Pi.
- Choć π jest nieskończona, i zawiera wszelkie możliwe kombinacje, to ciąg cyfr 123456 nie pojawia się w pierwszych 3 milionach miejsc po przecinku – okazuje się że ten ciąg jest jednym z najbardziej unikalnych numerów.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Sprawdź też:
- Sprawdź, jak długo pożyjesz według GUS [Ciekawostki na Dzień Statystyki Polskiej]
- Stefan Banach upamiętniany przez Google Doodle
- Nauka: ręczne pisanie lepsze i skuteczniejsze niż uczenie się na komputerze – udowadniają naukowcy
- Benoît Mandelbrot uczczony przez Google
- Nauka języków poprawia pracę mózgu u starszych osób