Z okazji Dnia Statystyki Polskiej przedstawiamy najciekawsze dane przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny. Zobacz, jakie GUS dane statystyczne o Polkach i Polakach zbiera i przetwarza i dowiedz się między innymi, jak długo pożyjesz (statystycznie).
Dziś wypada Dzień Statystyki Polskiej – święto uchwalone 2 grudnia 2008 roku na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii Polskiej Akademii Nauk. Dzień Polskiej Statystyki obchodzi się 9 marca na pamiątkę sesji Sejmu Czteroletniego, która odbyła się 9 marca 1789 roku i podczas której Fryderyk Józef Moszyński uzasadniał przeprowadzenie spisu statystycznego na ziemiach polskich. Z okazji tego niezwykłego święta prezentujemy nasz subiektywny wybór najciekawszych danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny.
Służba cywilna – co to jest, kogo obejmuje
GUS: dane statystyczne o Polkach i Polakach*
Jak wynika z zaprezentowanych przez GUS danych, w Polsce:
- żyje 37 mln 785 osób;
- współczynnik przyrostu naturalnego na 1000 osób wynosi -3,5;
- w okresie styczeń-grudzień 2022 oddano do użytkowania 238 584 mieszkania;
- na koniec 2021 roku powierzchnia obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chroniona w % powierzchni kraju wyniosła 32,3%;
- w 2020 roku całkowita emisja dwutlenku węgla wyniosła 317 mln 719 tysięcy ton;
- przeciętna miesięczna nominalna emerytura i renta brutto z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych w grudniu 2022 roku wyniosła 2940,12 zł;
- w grudniu 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7329,96 zł brutto.
*Zaprezentowane w tym akapicie dane datowane są na listopad 2022 roku, chyba że napisano inaczej.
Narodowy Spis Powszechny: Kto i po co go robi?
Ile jeszcze pożyjemy (statystycznie)?
Niewątpliwie największe zainteresowanie każdej i każdego z nas może budzić przygotowywana przez GUS tabela dalszego trwania życia. 2023 i 2024 to lata, których jeszcze w tej tabeli nie ujęto – ostatnia opracowana przez specjalistów GUS tabela dalszego trwania życia [2022] pochodzi z załącznika do komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn z dnia z dnia 28 marca 2022 roku. Wynika z niej, że średnie dalsze trwanie życia kobiet i mężczyzn w Polsce kształtuje się następująco:

Szukasz chwili wytchnienia? Słuchaj Radia Pogoda!
Sprawdź też: