Kuskus i komosa ryżowa. Czym się różnią? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kuskus i komosa ryżowa. Czym się różnią?

Kuskus i komosa ryżowa. Czym się różnią?

Komosa ryżowa i kuskus często spożywane są jako alternatywa dla ryżu i makaronu. Biorąc pod uwagę ich podobny wygląd i zastosowania kulinarne, wiele osób myli je lub po prostu zastanawia się, czym się różnią.

Mimo zbliżonego wyglądu kuskus i komosa ryżowa (quinoa) to dwa zupełnie różne produkty, o różnych wartościach odżywczych. Dla osób będących na diecie bezglutenowej najbardziej istotne jest to, że kuskus zawiera gluten, a komosa ryżowa nie. Ale to niejedyna różnica.

Czym są kuskus i komosa ryżowa?

Kuskus to rodzaj makaronu w postaci drobnych ziarenek, produkowany z gotowanej na parze semoliny, czyli mąki z pszenicy durum. Wywodzi się z kuchni krajów Maghrebu (północno-zachodnia Afryka).

Z kolei komosa ryżowa (quinoa) pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest uprawiana od 3–5 tysięcy lat. Była podstawowym pokarmem w państwie Inków. Spożywa się jej nasiona, z których zaraz po zebraniu usuwane są gorzkie saponiny, znajdujące się w łupinach. Istnieją trzy różne odmiany komosy ryżowej — czerwona, czarna i biała.

Własności odżywcze kuskusu i komosy ryżowej

Oba produkty zawierają głównie węglowodany i mają dość wysoką zawartość białka. Oba też mają naturalnie niską zawartość tłuszczu. Jednak komosa ryżowa ma około 12 razy więcej tłuszczu niż kuskus, ale są to głównie zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe, takie jak omega-3 i omega-6.

Dodatkowo, pomimo podobnej zawartości węglowodanów i białka, ich jakość odżywcza znacznie się różni. Po pierwsze, komosa ryżowa znana jest z tego, że ma unikalny profil białkowy. W przeciwieństwie do kuskusu i większości zbóż i roślin strączkowych zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. To sprawia, że jest to wysokiej jakości źródło białka.

Jeśli chodzi o zawartość węglowodanów, to komosa ryżowa zawiera dwa razy więcej błonnika niż kuskus, co oznacza, że po jej spożyciu dłużej nie jest się głodnym.

Quinoa ma również niski indeks glikemiczny (IG) wynoszący 53, w porównaniu ze średnim IG kuskusu wynoszącym 65.

Własności zdrowotne

Spożywanie zarówno kuskusu, jak i komosy ryżowej przynosi sporo korzyści zdrowotnych.

Kuskus dostarcza dużych ilości selenu – 27,5 µg w 100 g, czyli jego 100-gramowa porcja zaspokaja połowę dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Selen wspiera układ odpornościowy i pracę tarczycy, może też obniżać ryzyko chorób serca i niektórych nowotworów. Działa również jako silny przeciwutleniacz, który zwalcza szkodliwe działanie wolnych rodników związane z przedwczesnym starzeniem się.

Komosa ryżowa zawiera również duże ilości przeciwutleniaczy – w tym kwasy fenolowe, flawonoidy i terpenoidy – które nadają jej właściwości przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Ponadto spożywanie pokarmów o niskim IG, takich jak komosa ryżowa, wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i cukrzycy.

Uwaga na gluten

Kuskus wytwarzany z pszenicy jest bogaty w gluten, dlatego może nie być odpowiedni dla osób z celiakią lub wrażliwością na gluten.

Komosa ryżowa jest naturalnie bezglutenowa, ale zawiera prolaminy, grupę białek obecnych w glutenie. Białka te teoretycznie mogą wywoływać objawy u niektórych osób, ale badania na ludziach sugerują, że dzienne spożycie do 50 gramów quinoi może być dobrze tolerowane przez osoby z celiakią, co czyni ją bezpieczną alternatywą dla osób stosujących dietę bezglutenową.

Zastosowania kulinarne

Kuskus i komosa ryżowa różnią się smakiem i konsystencją. Kuskus ma konsystencję makaronu i neutralny smak, natomiast komosa ryżowa ma lekko orzechowy smak i jest nieco bardziej chrupiąca. Oba produkty całkowicie wchłaniają wodę lub wywar, tak jak ryż, bez konieczności ich odsączania.

Jeśli chodzi o ich zastosowania kulinarne, kuskus i quinoa w wielu przepisach mogą być używane zamiennie, oba są podawane na ciepło lub na zimno i mogą być dodatkiem do sałatek. Aby poprawić ich smak, można je przygotować na bulionie z kurczaka lub warzyw.

Komosę ryżową można także mleć na mąkę i stosować w wypiekach. Używanie mąki z komosy ryżowej może poprawić wartość odżywczą wypieków, ponieważ dodaje ona dodatkowe białko, błonnik i przeciwutleniacze, ale nie zawiera glutenu.

Z komosy ryżowej można także przygotować zupę w typie owsianki lub słodkie czy słone przekąski.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz więcej >