Kody MMI w telefonie – co to jest, do czego służą i jak z nich korzystać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kody MMI w telefonie – co to jest, do czego służą i jak z nich korzystać?

Kody MMI w telefonie – co to jest, do czego służą i jak z nich korzystać?

Dowiedz się, czym są kody MMI w telefonie komórkowym, w czym pomagają oraz jak sobie radzić z błędnymi komunikatami.

Kody MMI to specjalne rodzaje kodów, umożliwiające wprowadzanie szybkich zmian w ustawieniach telefonu, karty SIM, a nawet taryfę komórkową. Ich nazwa (MMI) pochodzi od angielskiego określenia „Man Machine Interface”, co można przetłumaczyć jako „interfejs człowiek-maszyna”. W skrócie można powiedzieć, że kody MMI to wszystkie kombinacje cyfr zawierające takie symbole jak gwiazdka (*) czy kratka (#). Jest wiele kodów tego rodzaju i mają one bardzo różne zastosowania: od prostych po bardzo zaawansowane. Trzeba jednak pamiętać, że często nie są to kody uniwersalne – każda sieć ma własną listę i przykładowo kod MMI z sieci Plus najpewniej nie zadziała w sieci Orange i na odwrót. Mogą się one również różnić w zależności od tego, jakiej marki posiadamy telefon. Oczywiście, istnieją również uniwersalne kody, które działają równocześnie na urządzeniach różnych marek.

Zanim jednak wpiszesz dany kod na klawiaturze swojego telefonu, upewnij się u operatora, czy na pewno zadziała i nie będzie miał nieprzewidzianych skutków! Ich wpisanie może również spowodować znaczące zmiany w ustawieniach urządzenia lub taryfy, więc zanim je wprowadzisz, musisz być całkowicie pewien, że nie spowodują niespodziewanych zmian na twoim smartfonie i ich wprowadzenie jest na pewno bezpieczne.

Kody MMI Android

Prezentowane poniżej przykładowe kody MMI są wspólne dla urządzeń działających w systemie Android, jednak ze względu na charakterystyki poszczególnych telefonów, na niektórych urządzeniach mogą nie zadziałać.

  • *#06# – po wpisaniu tej kombinacji wyświetla się numer IMEI;
  • ##273282255663282##* – tworzenie kopii zapasowych wszystkich plików multimedialnych;
  • ##7780## – reset do ustawień fabrycznych;
  • ##1472365## – szybki test GPS;
  • ##4636## – wyświetla szczegółowe informacje o telefonie;

Kody MMI iOS

Poniżej prezentujemy kilka przykładowych kodów dla smartfonów marki Apple. Niektóre pokrywają się z tymi z Androida, jednak zazwyczaj są zupełnie inne.

  • *#06# – wyświetlanie numeru IMEI (taki sam kod jak w przypadku Androida);
  • *#21# – ustawienia przekazywania połączeń, faksu, SMS. W ten sposób można się dowiedzieć, czy rozmowy i wiadomości z naszego telefonu przekazywane są na inny numer (taki sam kod jak w przypadku Androida);
  • *#33# – status blokowanych połączeń;
  • *#62# – numer, na który przekazywane są połączenia, gdy aparat jest poza zasięgiem (taki sam kod jak w przypadku Androida);
  • 3001#12345# – uruchamia tzw. Field Mode, czyli tryb testowy iPhone’a, który pozawala dowiedzieć się, jaka jest moc sygnału danego aparatu.

Błędny kod MMI – co robić?

Może się zdarzyć, że przypadkowo wpiszesz nieprawidłowy kod MMI lub zdarzyło ci się przypadkiem stworzyć kombinację znaków i na ekranie pojawił się komunikat w stylu: „problem z połączeniem lub nieprawidłowy kod MMI”. W takim przypadku można spróbować usunąć błąd włączając tryb samolotowy i po kilku sekundach go wyłączając. Jeśli to nie pomoże, możesz spróbować wyłączyć telefon i następnie ponownie go uruchomić.

Częstym powodem wystąpienia komunikatu „nieprawidłowy kod MMI” jest problem z kartą SIM. W takim przypadku można spróbować wyjąć na chwilę kartę z telefonu i spróbować ją wytrzeć i włożyć ponownie. Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie niestety udać się do biura operatora i wymienić kartę na nową. Na szczęście jest to usługa bezpłatna i wykonywana na miejscu.

Może się zdarzyć, że powodem wystąpienia takiego komunikatu może być problem z odbiorem sygnału – wówczas telefon może cały czas próbować zmieniać sieć w poszukiwaniu najmocniejszego sygnału. Aby to ukrócić, wejdź w: „Ustawienia”, następnie: „Więcej” i „Sieci bezprzewodowe”, potem: „Sieci mobilne”, „Typ sieci” i wybierz właściwą.

Zobacz też:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >