Kod PUK - jak sprawdzić, jak odzyskać? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Kod PUK – jak sprawdzić, jak odzyskać?

Kod PUK – jak sprawdzić, jak odzyskać?

Co to jest kod PUK i dlaczego jest tak ważny? Wyjaśniamy, czemu może nam się przydać kod odblokowujący, gdy będziemy mieli problem z kartą SIM do naszego telefonu.

Praktycznie każdy wie, co to jest karta SIM – ma ją każdy posiadacz smartfona lub starszego telefonu komórkowego. Nie każdy jednak wie, że do każda karta SIM może zostać zablokowana, na przykład po trzykrotnym błędnym wprowadzeniu kodu PIN. I wtedy właśnie w sukurs przychodzi nam kod PUK.

Co to jest kod PUK?

Kod PUK – skrót od angielskich słów personal unblocking key, czyli osobisty klucz odblokowujący – to ośmiocyfrowy kod, który odblokowuje zablokowaną kartę SIM. Kiedy więc przez pomyłkę trzy razy wprowadzisz błędny kod PIN, to nic straconego – możesz kartę samodzielnie odblokować. Jeśli znasz ten kod, możesz go wprowadzić po włączeniu telefonu i wówczas ustalić dla niego nowy PIN.

Skąd go brać?

Pikist.com

Jest kilka sposobów na dowiedzenie się, jaki jest kod PUK do naszej karty SIM. Często jest on nadrukowany na ramce, z której wyłamujemy kartę SIM otrzymaną od naszego operatora. Dlatego warto taką ramkę zachować, a nie wyrzucać.

Jeśli wykupujemy u operatora usługę na abonament, kod ten umieszczany jest w kopercie, w której otrzymaliśmy kartę SIM.

Jeśli jednak taką ramkę albo wyrzuciliśmy, to nic straconego – można go odzyskać i umożliwia to każdy operator.

Jak uzyskać kod PUK w sieci Plus:

Źródło: Plus.pl

W Plusie PUK jest dołączany do naszej karty SIM. Jeśli zgubimy ten kawałek plastiku, to kod PUK możemy uzyskać tylko przez skontaktowanie się z Działem Obsługi Klienta. Po zweryfikowaniu naszych danych pracownik działu poda nam kod odblokowujący.

Jak uzyskać kod PUK w sieci Orange:

Źródło: Orange.pl

Należy zalogować się do serwisu Mój Orange. Teraz wchodzimy w zakładkę „Ustawienia”, następnie: „Zabezpieczenia” i potem klikamy w zakładkę „Kod PUK”.

Jeśli sami nie jesteśmy w stanie odnaleźć tej informacji na stronie, to możemy zwrócić się o pomoc do Biura Obsługi Klienta, dzwoniąc pod numer *100. Gdy podamy swoje dane, uzyskamy pomoc od konsultanta.

Jeśli z jakichś powodów nie możemy się skontaktować telefonicznie z BOK Orange, możemy wysłać e-mail na adres bok@orange.pl i poprosić o przysłanie kodu PUK. W tym e-mailu musimy podać swoje dane osobowe lub dane firmy, numer telefonu oraz umieścić swój czytelny podpis. Wówczas to pracownik BOK do nas zadzwoni i udostępni kod.

Jak uzyskać kod PUK w sieci T-Mobile:

Źródło: T-mobile.pl

Musimy zalogować się do serwisu Mój T-Mobile. Wchodzimy w zakładkę „Moje dane”, potem klikamy w „Twoja karta SIM”.

Możemy też skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta pod numerami telefonów: 602 900 000 (połączenia z telefonów komórkowych); (22) 413 69 96 (połączenia z telefonów stacjonarnych); *9602 (dla użytkowników telefonów na kartę w sieci T-Mobile); 602 960 200 (dla użytkowników telefonów na kartę w innej sieci). Tam, po zweryfikowaniu naszych danych, otrzymamy pomoc.

Jak uzyskać kod PUK w sieci Play:

Źródło: Play.pl

Można to zrobić w jednym z salonów sieci – wystarczy podać swoje dane, a pracownik poda nam kod. Możemy również zadzwonić do Biura Obsługi Klienta: numer dla klientów indywidualnych: 790 500 500 (500 dla dzwoniących z telefonu w Play); dla klientów biznesowych: 790 600 600 (600 dla dzwoniących z telefonu w Play).

Można też uzyskać kod PUK w serwisie Play24: należy się zalogować i kliknąć w zakładkę „Mój Play”, potem wejść w „Moje dane” i tam kod będzie podany.

Uzyskiwanie kodu u innych operatorów wygląda praktycznie tak samo: najlepiej kontaktować się z biurem obsługi klienta – to tam, po odpowiednim zweryfikowaniu naszych danych – otrzymamy pomoc od operatora.

Jak odblokować kartę SIM?

Pikist.com

Kiedy już wejdziemy w posiadanie kodu PUK, wpisujemy go po uruchomieniu telefonu. Następnie będziemy musieli wpisać dwukrotnie nowy, wybrany przez nas kod PIN. Należy tylko pamiętać, że jeśli podczas tej operacji 10 razy wpiszemy błędnie kod PUK, to wówczas nasza karta SIM zostanie zablokowana bezpowrotnie i trzeba będzie wyrabiać nową.

Najważniejsze informacje o PUK

Do czego służy kod PUK?

Kod PUK to ośmiocyfrowy kod, który odblokowuje zablokowaną kartę SIM.

Kiedy można przypadkowo zablokować kartę SIM?

Kiedy przez pomyłkę trzy razy wpiszemy błędny PIN, próbując uruchomić telefon.

Jak można uzyskać kod PUK?

Każdy z operatorów telefonicznych to oferuje – zazwyczaj wystarczy skontaktować się z biurem obsługi klienta.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >