Jak używać klawiatury w smartfonie? Przedstawiamy poradnik krok po kroku, jak bez problemu pisać na telefonie.
Smartfony nie mają fizycznej klawiatury, tak jak tradycyjne telefony komórkowe i to może być przyczyną, dla której niektóre starsze osoby mogą mieć problem z pisaniem tekstów, na przykład z życzeniami albo pozdrowieniami dla swoich najbliższych. Sprawdźmy więc, jak korzystać z wirtualnej klawiatury w naszym smartfonie tak, żeby było to przyjemnością, a nie katorgą.
Czytaj też: Jak korzystać z internetu w telefonie [Poradnik krok po kroku]
Prezentowane poniżej porady dotyczą najpopularniejszych i najczęściej używanych telefonów z systemem Android, czyli urządzeń Samsung, Nokia, Xiaomi, HTC, Motorola, Oppo, Sony czy LG.

Jak „włączyć” klawiaturę w smartfonie
Klawiatura, na której możemy pisać, pojawia się automatycznie, gdy będziemy chcieli z niej skorzystać.
Jeśli chcemy do kogoś napisać sms (albo wysłać mms), to odnajdujemy daną osobę w kontaktach, dotykamy pola z jej imieniem i nazwiskiem i następnie klikamy na ikonkę „Wiadomość” i wówczas pojawi się historia konwersacji z tą osobą. Wtedy wystarczy dotknąć pola, na którym miga kursor [„Wprowadź wiadomość”] i pojawi się klawiatura.
Jeśli chcemy odpisać na sms, który dostaliśmy, to zadanie jest jeszcze prostsze: klikamy pole „Wiadomości” na pulpicie telefonu, dotykamy pola z imieniem i nazwiskiem osoby, która do nas napisała i następnie dotykamy pole, na którym miga kursor [„Wprowadź wiadomość”] i pojawi się klawiatura.
Zobacz też: Pierwsze uruchomienie smartfona [Poradnik dla seniora]
Jak korzystać z wirtualnej klawiatury
Dla wielu osób przyciski na ekranie smartfona mogą być za małe. Można sobie pomóc, naciskając je na przykład miękka częścią ołówka z gumką – to bardzo ułatwia pisanie.
Pierwsza litera pisanego tekstu zawsze będzie wielka. To samo dotyczy każdego nowego zdania – jeśli zapomnimy ją powiększyć, to telefon zrobi to za nas. Jeśli chcemy napisać coś wielką literą, to naciskamy przycisk ze strzałką skierowaną ku górze (to odpowiednik klawisza „Shift” na klawiaturze komputerowej).
Jeśli chcemy napisać coś innego niż litery, albo użyć jakiegoś znaku specjalnego, to dotykamy przycisku w lewym dolnym rogu – zazwyczaj są na nim cyfry 123 albo wykrzyknik z emotikonką lub innym symbolem. Po jego naciśnięciu dostaniemy symbole do wyboru, a sam przycisk zmieni wygląd – będą na nim widoczne litery „ABC”. Jeśli chcemy wrócić do pisania liter, to dotykamy przycisku „ABC” i znów jesteśmy w klawiaturze wyjściowej.
Polskie znaki na klawiaturze
Z reguły smartfony mają domyślne ustawienia z językiem polskim, ale na wirtualnej klawiaturze nie ma przycisków z osobnymi polskimi literami. Są one ukryte pod podobnymi literami. Jeśli na przykład chcemy napisać literę „ą”, to przytrzymujemy literę „a”, aż pokaże się małe rozwijane menu z wariantami tej litery. Gdy podświetli się litera „ą”, puszczamy przycisk i mamy już napisaną żądaną literę. Analogicznie dotyczy to pozostałych polskich liter.
Kasowanie liter
Jeśli się pomyliliśmy, albo telefon podpowiedział nam niewłaściwe słowo, to możemy je łatwo usunąć przyciskiem flagi z symbolem „x” skierowanej w lewo. To odpowiednik przycisku „Backspace” na klawiaturze komputerowej.
Podpowiedzi telefonu
Wiele smartfonów podpowiada wyrazy w trakcie pisania. Często są to podpowiedzi nietrafione i powstają inne słowa, niż chcieliśmy napisać. Aby zmienić taki wyraz, dotykamy go i przytrzymujemy chwilę, aż poniżej pojawią się propozycje podobnych wyrazów. Wtedy dotykamy ten właściwy i to on pojawi się w pisanej wiadomości.
Wysyłanie gotowego tekstu
Jeśli skończyliśmy już pisać gotowy tekst, to możemy go wysyłać. Robi się to bardzo prosto: po prawej stronie pola tekstowego znajduje się przycisk z symbolem samolotu z papieru lub przycisk z napisem „wyślij” (w zależności od modelu telefonu). Dotykamy go i nasza wiadomość zostaje wysłana.
Pisanie na klawiaturze smartfona - o czym pamiętać?
Jak zmienić literę na wielką?
Jeśli chcemy napisać coś wielką literą, to naciskamy przycisk ze strzałką skierowaną ku górze (to odpowiednik klawisza „Shift” na klawiaturze komputerowej).
Jak umieścić symbol pisany w tekście?
Jeśli chcemy napisać coś innego niż litery, albo użyć jakiegoś znaku specjalnego, to dotykamy przycisku w lewym dolnym rogu – zazwyczaj są na nim cyfry 123 albo wykrzyknik z emotikonką lub innym symbolem.
Jak używać polskich liter podczas pisania na smartfonie?
Są one ukryte pod podobnymi literami. Jeśli na przykład chcemy napisać literę „ą”, to przytrzymujemy literę „a”, aż pokaże się małe rozwijane menu z wariantami tej litery. Gdy podświetli się litera „ą”, puszczamy przycisk i mamy już napisaną żądaną literę.