Najlepsze smartfony dla seniora - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Najlepsze smartfony dla seniora

Najlepsze smartfony dla seniora

Dowiedz się, jakie funkcje powinien posiadać smartfon dla seniora. Przedstawiamy pięć przykładowych modeli.

Należy pamiętać, że wiele funkcji współczesnych smartfonów jest często zbyt wymagających dla seniorów. Dlatego warto zastanowić się, które telefony najlepiej się nadają dla starszych osób.

Najważniejsze cechy telefonu dla seniorów

Jednym z najważniejszych czynników pomagającym starszym osobom w korzystaniu z telefonu jest jego czytelność, łatwość obsługi duża czcionka. Smartfon nie musi mieć najnowocześniejszych funkcji i aplikacji, ponieważ zazwyczaj seniorzy z nich nie korzystają i nie chcą korzystać. Bardziej doceniają prostotę obsługi i funkcje zazwyczaj pomijane przez młodszych użytkowników, takie jak na przykład odtwarzanie muzyki z radia czy latarka. Duże znaczenie ma też wytrzymała bateria, która ogranicza częstotliwość ładowania urządzenia – w tym przypadku często wybierane są modele z baterią z ogniwem 4000 mAh, często starczającą na 2-3 dni normalnego użytkowania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze smartfona:

  • Idealny smartfon dla seniora oprócz wymienionych wcześniej funkcji powinien też pracować na systemie operacyjnym, który starsza osoba już zna – wybierz telefon z tym samym systemem, z którego senior już korzystał.
  • Odpowiednio duży ekran – warto wybierać te z ekranem o przekątnej co najmniej 5 cali, żeby informacje na wyświetlaczu były bardziej czytelne.
  • Rozwiązania dla seniorów – niektóre urządzenia mają wbudowane ułatwienia dla starszych osób, np. duża czcionka, przycisk sos albo duży kontrast na wyświetlaczu.
  • Solidna i wytrzymała obudowa.

Dobrym wyborem dla starszych osób jest też telefon komórkowy starszego typu niż nowoczesne urządzenia, często słabo dostosowane do ich potrzeb.

Przykładowe modele smartfonów dla seniorów:

MyPhone Halo 2

MyPhone Halo 2

Ten telefon jest dobrze dostosowany do potrzeb starszych osób. Ma wygodne, duże klawisze a podczas wpisywania numeru, do którego się dzwoni, każda cyfra jest głośno odczytywana. W telefonie znajduje się latarka, przycisk SOS, aparat fotograficzny i system szybkiego wybierania kontaktów. Ładuje się go w stacji dokującej. Telefon kosztuje 99,89 zł (w sieci Euro RTV AGD).

Samsung Galaxy XCover 4S

Samsung Galaxy XCover 4S

To prawdziwy smartfon, wyposażony we wszystkie modne funkcje, ale też ułatwienia dla seniorów. Ma duży, pięciocalowy ekran o zwiększonej czułości dotyku. Jest odporny na kurz, pył i wodę. Dzięki powłoce antypoślizgowej pewnie leży w dłoni. Kosztuje 1039 zł w sieciach Euro RTV AGD i Media Markt.

MAXCOM MS459 HARMONY

MAXCOM MS459 HARMONY

To smartfon dedykowany specjalnie dla seniorów. Dzięki przyciskowi pomocy można automatycznie nawiązać połączenie z wybraną osobą lub wysłanie sms-em pozycji za pomocą jednego guzika. Przycisk pomocy można dowolnie konfigurować m.in. umożliwiając ratownikom medycznym łatwy dostęp do danych medycznych, nawet przy zablokowanym telefonie. Oferuje też trzy rozmiary interfejsu, tak żeby zawsze był wyraźny i czytelny. Smartfon kosztuje 299 zł w sieci Euro RTV AGD i 399 w Media Markt.

Doro 8035 5” LTE HAC SOS

Doro 8035 5” LTE HAC SOS

To aparat stworzony dla seniorów, osób niedowidzących i niedosłyszących. Posiada przycisk SOS, ma wzmocniony odbiór dźwięku (zgodność z aparatami słuchowymi), wybór intuicyjnego interfejsu i ulubione kontakty przeniesione bezpośrednio na główny ekran. Na ekranie wyświetlane są duże, czytelne symbole, zaś w tajniki urządzenia wprowadza użytkownika samouczek. Smartfon kosztuje 399 zł w serwisie Allegro.

Telefon komórkowy PANASONIC KX-TU456EXWE

PANASONIC KX-TU456EXWE

To wygodny w użyciu dla seniorów telefon komórkowy z klapką, który jest niezwykle wytrzymały i odporny na uderzenia. Oferuje wzmocniony dźwięk i czytelne informacje na ekranie. Ma wzmocniony odbiór dźwięku (zgodność z aparatami słuchowymi). Posiada przycisk SOS. Aparat kosztuje 349 zł w sieci Media Markt.

Czytaj też: Dobry laptop do 3 tys. zł. Jaki kupić?

Portale randkowe dla seniorów – z których korzystać?

Smartfony dla seniorów – co warto wiedzieć

Jakie funkcje powinny mieć smartfony przyjazne seniorom

Niektóre telefony mają wbudowane ułatwienia dla starszych osób, np. duża czcionka, przycisk sos albo duży kontrast na wyświetlaczu.

Co powinien mieć dobry smartfon dla seniora?

Odpowiednio duży ekran – warto wybierać te z ekranem o przekątnej co najmniej 5 cali, żeby informacje na wyświetlaczu były bardziej czytelne.

W czym pomaga przycisk SOS?

Dobrze, jeśli przycisk pomocy można dowolnie konfigurować m.in. umożliwiając ratownikom medycznym łatwy dostęp do danych medycznych, nawet przy zablokowanym telefonie.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >