Grażyna Szapołowska przyszła na świat 19 września 1953 roku w Bydgoszczy. Już od najmłodszych lat marzyła o karierze aktorskiej, dlatego zdecydowała się podjąć studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Już w trakcie nauki zaczęła występować w serialach telewizyjnych – zagrała między innymi w „Czterdziestolatku” oraz w „Lalce”.
Po studiach Grażyna Szapołowska zaczęła występować na deskach scenicznych. Przez siedem lat aktorka była związana ze stołecznym Teatrem Narodowym – zagrała między innymi w „Śnie srebrnym Salomei” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Po zakończeniu współpracy z warszawską instytucją skupiła się na rozwoju kariery filmowej.
Zobacz także: Ożywił przebój Zbigniewa Wodeckiego. Łzy płyną po policzkach
Ikona polskiego kina
Kariera Grażyny Szapołowskiej nabrała tempa po 1984 roku. Aktorka zagrała wówczas głośne role w filmach „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…” Janusza Rzeszewskiego, „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego i „Medium” Jacka Koprowicza. W 1985 roku gwiazda odebrała pierwszą Złotą Kaczkę w kategorii najlepsza polska aktorka.
W kolejnych lata Grażyna Szapołowska nie zwalniała tempa. W 1997 aktorka wcieliła się w rolę matki w dramacie Leszka Wosiewicza pod tytułem „Kroniki domowe”, a dwa lata później zagrała Telimenę w ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Za ten występ uhonorowano ją Orłem w kateorii najlepsza rola kobieca.
Zobacz także: Przed laty przeżyła poważny wypadek. Teresa Budzisz-Krzyżanowska mogła nigdy nie wrócić na scenę
Grażyna Szapołowska – nie tylko aktorka
Grażyna Szapołowska próbowała swoich sił nie tylko w aktorstwie. Gwiazda może poszczycić się również talentem wokalnym – W 2008 brała udział w programie rozrywkowym Polsatu „Jak oni śpiewają”, a w 2016 roku światło dzienne ujrzała jej płyta „Kochaj mnie”. Artystka wydała również zbiór opowiadań pod tytułem „Pocałunki”.
Zobacz także: Dolly Parton odrzuciła propozycję Elvisa. Chciał nagrać cover jej hitu
Dodaj komentarz