Jesień 2023 coraz bliżej. Kiedy pierwszy dzień jesieni? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jesień 2023 coraz bliżej. Kiedy pierwszy dzień jesieni?

Jesień 2023 coraz bliżej. Kiedy pierwszy dzień jesieni?

Wielu z nas koniec lata wiąże z zakończeniem wakacji i początkiem roku szkolnego. Jednak astronomiczna i kalendarzowa jesień zaczyna się nieco później. Kiedy przypada pierwszy dzień jesieni w 2023 roku?

Dni stają się już coraz krótsze, noce i poranki są chłodne, a w ciągu dnia słońce nie świeci już z tak wielką mocą. W lesie pojawiają się grzyby, a rolnicy zaczynają już czas zbierania plonów. Oznacza to, iż jesień zbliża się do nas wielkimi krokami. Kiedy zaczyna się astronomiczna, a kiedy kalendarzowa jesień 2023?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz także: Fazy księżyca – październik 2023. Sprawdź, kiedy będzie pełnia

Kiedy pierwszy dzień jesieni 2023?

Jesień kalendarzowa zaczyna się zawsze tego samego dnia. Nie zawsze jednak ta kalendarzowa zbiega się z jesienią astronomiczną. W tym roku zarówno jesień kalendarzowa, jak i astronomiczna przypadają na ten sam dzień.

Zobacz także: Zmiana czasu na zimowy 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni obchodzony jest zawsze tego samego dnia: 23 września i trwa do 22 grudnia. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w przypadku jesieni astronomicznej.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy 2024. Jakie przywileje dla pracownika?

Jesień astronomiczna uzależniona jest od obrotu ciał niebieskich i przypada w równonoc jesienną inaczej zwaną też równonocą wrześniową. Tego dnia zarówno noc, jak i dzień trwają po 12 godzin. W tym roku równonoc jesienna, która rozpoczyna jesień astronomiczną, wypada w sobotę, 23 września, czyli zbiega się z początkiem kalendarzowej jesieni. Od tej pory dni będą już znacznie krótsze, a na nieco dłuższe dni będziemy musieli poczekać do przesilenia zimowego.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Tylko dziecko zrozumie co on powiedział!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >