Zmiana czasu na zimowy 2023. Kiedy przestawiamy zegarki? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zmiana czasu na zimowy 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy 2023. Kiedy przestawiamy zegarki?

Jesień zbliża się już wielkimi krokami. Dni stają się coraz krótsze. Standardowo, jak każdego roku, niebawem zmienimy czas z letniego na zimowy. Sprawdź, kiedy zmiana czasu w 2023 roku.

Obecnie na świecie wiele krajów zrezygnowało ze zmiany czasu. Od jakiegoś czasu słyszymy, że Polsce również nie będziemy musieli przestawiać już zegarów. W tym roku jednak zmieniliśmy czas na letni, a niebawem ponownie przesuniemy zegary.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie pracy 2024. Jakie przywileje dla pracownika? 

Dlaczego zmieniamy czas?

Zmiana czasu była podyktowana oszczędnością. Już Benjamin Franklin zauważył, iż warto wykorzystać potencjał, jaki daje natura i umiejętnie zarządzać czasem. Dłuższe dni, to szansa na lepsze wykorzystanie energii słonecznej. Co za tym idzie, także oszczędność dla naszych portfeli. Pierwszego przesunięcia zegarów o godzinę do przodu dokonano 30 kwietnia 1916, a prekursorami byli Niemcy. Zmiany czasu dokonano nie tylko na terenie Niemiec, ale także na terytoriach zależnych.

Zobacz także: Dni wolne od pracy w 2024 r. Jak zaplanować urlop?

Co ciekawe, w Polsce zmiana czasu została wprowadzona tylko raz, między I a II wojną światową w 1919 roku. Zmiany nie były dokonywane regularnie i ogłaszano je w Monitorze Polskim.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Początkowo zmiana czasu w naszym kraju odbywała się w ostatnią sobotę września. W tym roku przestawimy zegary w nocy z soboty na niedzielę 28 na 29 października.

Zobacz także: 800 plus 2024. Kiedy pieniądze ze świadczenia 800 plus trafią do beneficjentów?

Tym razem zegary przesuniemy o godzinę do tyłu, a zatem będziemy mogli spać godzinę dłużej! Wskazówki zegara cofniemy z godziny 3 na 2.

Warto zapamiętać tę datę, ponieważ zmiana czasu wpływa na wiele aspektów naszego życia. Miejmy na uwadze, że zmiana czasu wpłynie m.in. na rozkład jazdy pociągów. Należy też pamiętać, aby odpowiednio nastawić budzik, aby następnego dnia, wstać, tak jak sobie uprzednio zaplanowaliśmy.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >