Zmiany w Kodeksie pracy 2024. Jakie przywileje dla pracownika?  - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zmiany w Kodeksie pracy 2024. Jakie przywileje dla pracownika? 

Zmiany w Kodeksie pracy 2024. Jakie przywileje dla pracownika? 

Polacy z niecierpliwością patrzą, jakie zmiany w Kodeksie pracy przyniesie 2024 r. Czy pracownicy będą mogli liczyć na jakieś dodatkowe przywileje? Jak się okazuje będzie jedna bardzo ważna zmiana, choć płynąca z… przepisów Kodeksu cywilnego.

,

Co czeka pracowników w 2024 roku? Podpowiadamy, czy coś zmieniło się w Kodeksie pracy bądź w innych aktach prawnych regulujących przepisy dotyczące obowiązków i przywilejów pracowników.  

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Zmiany w Kodeksie pracy 2024. Czas pracy i dni wolne 

Jeśli chodzi o maksymalny czas pracy, nic w Kodeksie pracy się nie zmienia. W standardowym pięciodniowym tygodniu pracy nadal będzie to oczywiście do 8 godzin dziennie i 40 tygodniowo.  

Dla osób pracujących w takim systemie od poniedziałku do piątku spośród 366 dni w kolejnym roku wolnych będzie 115, a pracujących: 251. Wynika z tego, że liczba godzin pracy będzie nieco większa niż obecnie (o 8 godzin) i wyniesie w 2024 r. łącznie 2008 godzin

Dni świąteczne są oczywiście ustawowo wolne od pracy. Jest ich trzynaście. Jeśli taki dzień przypada w sobotę, wówczas pracodawca jest zobowiązany oddać nam ten dzień wolny w innym terminie. W przyszłym roku tak będzie z 6 stycznia, czyli świętem Trzech Króli.  

Jako że będzie to sobota, do wymiaru czasu pracy dodamy jeden dzień wolny od pracy. Przeważnie w takich sytuacjach pracodawca daje go w piątek.  

Zobacz także: Czternasta emerytura 2024. Jak przyznawana będzie 14. emerytura?

Co z urlopem w 2024 r.? 

Jak w 2024 r. będzie wyglądała sytuacja z urlopem oraz dodatkowymi dniami wolnymi od pracy?

Tak jak dotychczas, pracownicy na umowie o pracę ze stażem poniżej 10 lat mogą odebrać 20 dni płatnego urlopu, zaś z większym stażem: 26 dni. Jak stanowi art. 168 Kodeksu pracy, niewykorzystane dni z urlopy wypoczynkowego muszą być oddane pracownikowi do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. 

Do tego będzie można otrzymać jeszcze 11 dodatkowych dni wolnych w kilku sytuacjach. 

Jeżeli mieszkająca z nami osoba z powodu poważnych medycznych wskazań będzie wymagała opieki i my się nią zajmiemy, wówczas będzie nam przysługiwało 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego.

W przypadku siły wyższej, czyli pilnych spraw rodzinnych (wypadku lub choroby), będzie można dostać w kolejnym roku kalendarzowym wolne 2 dni lub zamiast tego 16 godzin. 

Do tego będzie można otrzymać dwa płatne dni wolnego na opiekę nad dzieckiem. Jeżeli mamy do tego prawo, ale z takich dni wolnych nie skorzystamy, wówczas nie przechodzą one na kolejny rok, tylko przepadają. 

Zobacz także: Zasiłek dla bezrobotnych 2024. Stawki, zasady przyznawania

Dodatkowa ochrona pracownika w 2024 r.

W styczniu 2024 r. w życie ma wejść nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych. Co ciekawe, oznacza to też dodanie artykułu 477(2) w Kodeksie postępowania cywilnego. Ten z kolei zapewni większą ochronę pracownikom.  

Chodzi o decyzje sądu pracy dotyczące uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczną. W tracie postępowania w tej sprawie sąd na wniosek pracownika będzie zobowiązany zmusić pracodawcę do zatrudniania tego pracownika do czasu wydania prawomocnego wyroku.  

Dotychczas sąd mógł, ale nie musiał, w świetle okoliczności sprawy, nakładać taki obowiązek na pracodawcę. Pracownik do czasu prawomocnego zakończenia postępowania będzie wówczas pobierał normalnie wszystkie dodatkowe świadczenia.  

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >