Jak ochłodzić mieszkanie w upał? 10 porad na gorące lato - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Jak ochłodzić mieszkanie w upał? 10 porad na gorące lato

Jak ochłodzić mieszkanie w upał? 10 porad na gorące lato

Dowiedz się, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji. Przedstawiamy 10 porad na zmniejszenie temperatury w domu podczas upału.

Fale upałów dają się we znaki coraz bardziej. Pisaliśmy już wcześniej, w jaki sposób można próbować chronić się przed gorącem dzięki napojom chłodzącym oraz na co uważać, żeby uniknąć udaru lub wyczerpania cieplnego. Teraz przyjrzymy się sposobom na obniżenie temperatury wewnątrz domu i mieszkania i to takim, które nie wymagają instalowania klimatyzacji.

Zamknij i zasłoń okna

Najlepszym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest niedopuszczenie gorąca do wdarcia się do środka. Trzeba więc zasłonić żaluzje lub firanki i zamknąć okna, zwłaszcza te wychodzące na północ lub zachód.

Otwieraj okna i balkon w określonych porach

Staraj się zamykać okna i drzwi balkonowe w najgorętszych porach dnia i otwierać je w chłodniejszych – rano i wieczorem. Trzeba się starać, żeby powietrze w mieszkaniu się poruszało, bo wówczas jest chłodniejsze niż powietrze nieruchome. Dlatego staraj się otwierać okna na dwóch różnych krańcach mieszkania lub domu, żeby powstał przewiew. W miarę możliwości staraj się trzymać otwarte okna w nocy.

Korzystaj z mądrze wentylatorów (i lodu)

Jak wspomniano wcześniej, przewiew oznacza niższą temperaturę. Warto więc pomyśleć o domowych wentylatorach, które poruszą powietrze w pomieszczeniu. Efekt chłodzący można zwiększyć, ustawiając przed wentylatorem misę z kostkami lodu. Taka domowej roboty klimatyzacja na pewno przyniesie ulgę. Wentylatorów nie powinno się ustawiać na siebie. Lepiej ustaw go w otwartym oknie – dzięki temu wypchnie na zewnątrz ciepłe powietrze a – zwłaszcza nocą – „zassie” chłodne.

Sposób na chłód w nocy: butelka z gorącą wodą!

Brzmi absurdalnie, ale wbrew pozorom ma sens. W ciągu dnia przygotuj plastikową butelkę napełnioną gorącą wodą i umieść ją w zamrażalniku na kilka godzin przed pójściem spać. Kiedy taka butelka się zamrozi, będzie emitować chłód na tej samej zasadzie na jakiej termofor emituje ciepło. Zamrożoną butelkę umieść w łóżku przed położeniem się lub połóż pod stopami. Dzięki temu w nocy będziesz odczuwać przyjemny chłód.

Zaklej szyby folią

W sprzedaży dostępne są specjalne, naklejane na szyby folie, które zmniejszają ilość ciepła wpadającego przez okna. Mają one jeszcze dodatkową zaletę: zimą zatrzymują ciepłe powietrze w środku, co zmniejsza koszty ogrzewania.

Nie gotuj i nie piecz zbyt często

Kiedy panuje upał, staraj się nie korzystać zbyt często z piecyka i kuchenki: podnoszą one temperaturę wewnątrz pomieszczenia i sprawiają, że w mieszkaniu jest goręcej. Staraj się częściej jadać na mieście albo przygotowuj obiady, które nie wymagają zbyt długiego pieczenia lub gotowania.

Pootwieraj drzwi wewnątrz mieszkania

To dobra porada, zwłaszcza dla posiadaczy mieszkań, które nie są zbyt przewiewne i nie zaprojektowano ich w stylu otwartym. Otwarte drzwi umożliwią cyrkulację powietrza, eliminując wyspy ciepła w środku.

Miski z wodą w różnych miejscach

To może wyglądać dziwnie, ale liczy się skuteczność: porozstawiaj misy napełnione wodą w różnych miejscach w mieszkaniu. Taka drobna czynność może dać odczuwalną różnicę. Tylko trzeba oczywiście pamiętać, gdzie rozstawiliśmy miski z wodą, by ich przypadkiem nie zrzucić.

Wymień pościel na bawełnianą

Bawełna jest idealna na upał a wykonana z niej pościel dzięki właściwościom oddychającym sprawi że spanie w gorące, letnie dni będzie łatwiejsze. Materiały z czystej bawełny pomagają regulować temperaturę śpiącej osoby oraz stopień wilgotności. Śpij pod samą poszewką, a nie kołdrą – cieńsze okrycie zapobiegnie przegrzaniu w nocy.

Przenośny klimatyzator

Jeśli masz na to pieniądze i czujesz, że wcześniejsze sposoby nie wystarczą, możesz zainwestować w przenośny klimatyzator. Można je łatwo przenosić, dzięki czemu podążają za właścicielem. Minusem są zwiększone rachunki za prąd. Trzeba też pamiętać, że nie są też tak wydajne jak stacjonarna klimatyzacja w domu.

Podziel się swoją opinią! Zadzwoń do Radia Pogoda na 22 444 40 04

Czytaj też:

Zobacz więcej >