Wyjaśniamy, czym barwić jajka wielkanocne tak, by nie używać chemii. Przedstawiamy proste i naturalne sposoby farbowania jajek wielkanocnych z wykorzystaniem łupin cebuli, buraków, kapusty i… kawy. Sprawdź, jak można łatwo stworzyć naturalne pisanki.
Zbliża się Wielkanoc, co oznacza również, że najwyższa pora zabrać się za farbowanie jajek, z których powstaną piękne pisanki. Oczywiście można w tym celu kupić w sklepie odpowiednie barwniki, ale istnieją też naturalne, domowe sposoby na nadanie jajkom wyjątkowych kolorów. Są bardzo proste i nie wymagają wielkich nakładów.
Zobacz: Pisanki – jak je zrobić? Najlepsze sposoby
Farbowanie jajek łupinami cebuli
To najpopularniejszy domowy sposób farbowania jajek na Wielkanoc. Jest też bardzo prosty. Będziemy w tym celu potrzebowali łupin cebuli dowolnego koloru (im więcej łupin, tym intensywniejszy uzyskamy kolor) oraz nieco octu. Barwniki sporządza się bardzo prosto:
Do garnka włóż łupiny cebuli. Jajka dokładnie umyj i odtłuść ich powierzchnię, żeby kolor rozłożył się na nich równomiernie. Na łupinach w garnku ułóż 5-6 jajek i zalej zimną wodą. Dodaj 2/3 łyżki octu oraz szczyptę soli i na wierzchu ułóż resztę łupin cebuli. Teraz wywar doprowadź do wrzenia i gotuj przez 10 minut (staraj się nie gotować ich dłużej, żeby na jajkach nie powstały brzydkie, zielonkawe obwódki).
Po ugotowaniu jajka można zostawić w garnku z wywarem na kilka godzin do ostygnięcia, żeby nabrały głębszej, nieco rudej barwy. Po wyjęciu jajek z wywaru delikatnie jej osuszamy i natłuszczamy, na przykład masłem lub margaryną.
Sprawdź też: Jajka białe czy brązowe – które lepsze? Rozstrzygamy odwieczny dylemat
Jaki kolor jajkom nada czerwona kapusta?
Czerwona kapusta jest świetnym naturalnym barwnikiem dla jajek. Nie każdy wie, że dzięki niej możemy je pokolorować… na niebiesko. Aby to zrobić, najpierw dokładnie siekamy główkę kapusty. Wkładamy ją do garnka, zalewamy wodą i 3 łyżkami octu. Taki wywar gotujemy przez mniej więcej 30 minut. W tym czasie osobno gotujemy jajka na twardo. Kiedy wywar nieco ostygnie po gotowaniu, wkładamy do niego ugotowane jajka. Najlepiej zostawić je w wywarze na całą noc, dzięki czemu ich kolor będzie intensywniejszy.
Jeśli z kolei będziemy chcieli uzyskać fioletowy kolor, to nie pozbywajmy się wywaru z czerwonej kapusty: przelejmy go do innego garnka przez sitko i dokładnie wymieszajmy z 3 łyżkami octu. Teraz weź kilka niebieskich jajek, włóż do tego garnka i trzymaj w nim przez nie mniej niż 8 do 10 godzin.
Zobacz też: Skorupki od jajek – jak je wykorzystać? [PORADNIK]
Farbowanie za pomocą buraków
Jeśli do farbowania jajek wykorzystamy sok z buraka, uzyskamy wyjątkowy, różowy kolor, który na pewno sprawi, że pisanka będzie się wyróżniać.
Najpierw obieramy buraki i kroimy je w plastry. Układamy je w garnku, układamy na nich jajka i zalewamy wodą. Do wody dodajemy 3-4 łyżki octu i nieco soli. Tak jak w poprzednich przykładach, gotujemy przez 10 minut. Aby uzyskać intensywniejszy kolor, nie wyjmujemy jajek po ugotowaniu, lecz pozostawiamy w wywarze najlepiej na całą noc.
Farbowanie jajek za pomocą kawy
Dzięki temu – zaskakującemu dla wielu – składnikowi możemy ufarbować jajka na bardzo ładny, brązowy kolor. Aby ufarbować jajka za pomocą kawy, wsypujemy 6 łyżeczek kawy na 2 szklanki wody. Do takiego wywaru wkładamy jajka i gotujemy je przez 10 minut, tak jak w przypadku łupin cebuli. Zostawiamy na kilka godzin do ostygnięcia w wywarze, aby nabrały intensywniejszego koloru.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Sprawdź też:
Naturalne barwienie jajek - jakie uzyskamy kolory?
Na jaki kolor zabarwi jajka sok z buraka?
Jeśli do farbowania jajek wykorzystamy sok z buraka, uzyskamy wyjątkowy, różowy kolor, który na pewno sprawi, że pisanka będzie się wyróżniać.
Na jaki kolor zabarwi jajka czerwona kapusta
Czerwona kapusta jest świetnym naturalnym barwnikiem dla jajek. Nie każdy wie, że dzięki niej możemy je pokolorować… na niebiesko.
Na jaki kolor zabarwi jajka kawa?
Dzięki temu – zaskakującemu dla wielu – składnikowi możemy ufarbować jajka na bardzo ładny, brązowy kolor.
3 komentarze
[…] Wiadomości […]
[…] Porady […]
[…] Porady […]