Dowiedz się, ile wyniosła inflacja miesiąc do miesiąca w lutym 2023 roku. Prezentujemy najnowsze dane GUS. Wyjaśniamy, które towary i usługi zdrożały najbardziej oraz cytujemy opinie ekspertów oceniających, czy ceny dalej będą rosnąć.
Spis treści:
Poznaj najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące inflacji w lutym.
Inflacja luty 2023
Luty był miesiącem rekordowej inflacji. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2023 roku wzrosły o 18,4%. Wzrost cen towarów wyniósł 20,2% a usług: 13,3%. Inflacja miesiąc do miesiąca wyniosła 1,2% – o tyle wzrosły ceny towarów i usług (usługi zdrożały o 1,6% a towary o 1,1%). Inflacja na poziomie 18,4% to najwyższy wynik od 25 lat – ostatnio tak wysoki wskaźnik odnotowano w 1996 roku.
Zobacz: 10 domowych sposobów na oszczędzanie, o których mogłeś nie słyszeć [Porady]
Koszyk inflacyjny – co zdrożało najbardziej, a co potaniało?
Jak możemy się dowiedzieć z komunikatu GUS, w lutym 2023 roku najbardziej zdrożały: żywność (o 1,8%), usługi rekreacyjne i kulturalne (o 2,3%), napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe (o 2,4%), a także mieszkania (o 0,5%). W opisywanym okresie potaniały takie towary jak odzież i obuwie – ich ceny były niższe o 1,0%.
Zobacz: PPK – rezygnacja [2023]: Jak się wypisać? Wzór pisma, terminy
Inflacja luty 2021, 2022 i 2023 – jak się kształtowała?
Jeśli spojrzymy, jak kształtowała się inflacja w porównaniu z analogicznym miesiącem (luty 2022 roku), to według danych dostarczonych przez GUS ceny żywności wzrosły o 24,7%, mieszkania podrożały o 20,7% a transport podrożał o 23,7%.
Bazując na danych GUS możemy porównać, jak kształtowała się inflacja w lutym 2021, 2022 i 2023 roku. Obecnie wynosi ona rekordowe 18,4%, podczas gdy w lutym 2022 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu wyniósł 8,5% a w lutym 2021 roku inflacja wyniosła zaledwie 2,4%.
Zobacz: Jak płacić mniej za prąd? 10 sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu
Czy inflacja dalej będzie rosnąć?
Kolejny rekordowy poziom inflacji niewątpliwie jest bardzo niepokojący, więc konsumenci z niepokojem wyczekują sygnałów, które mogłyby zwiastować spadek cen. Czy jest na to nadzieja w najbliższej przyszłości? Na szczęście pojawiają się głosy specjalistów, że może to wkrótce nastąpić.
Jak twierdzą cytowani przez „Gazetę Wyborczą” eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w analizie opublikowanej jeszcze przed najnowszą publikacją GUS, w najbliższych miesiącach poziom inflacji ma spaść. Według BIEC można oczekiwać, że za parę miesięcy wskaźnik inflacji może spaść do poziomu około 13,6%.
Podobnie uważają również cytowani przez „GW” ekonomiści mBanku, którzy w komunikacie na Twitterze przewidują, że 18,4% to szczyt inflacji a w kolejnych miesiącach ma ona szybko maleć. Z kolei według analityków NBP w tym roku średnioroczny wzrost cen ma wynieść 10,2-13,5%.
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też:
- 10 domowych sposobów na oszczędzanie, o których mogłeś nie słyszeć [Porady]
- Najczęściej kradzione produkty ze sklepów
- Niedziele handlowe 2023
- Jak bezpiecznie robić zakupy w internecie [10 prostych wskazówek]
- Zakupy: Najczęstsze błędy popełniane podczas zakupów online – sprawdź, czego nie robić