Jak się wypisać z PPK? Dowiedz się, jak wygląda wzór odstąpienia od pracowniczych planów kapitałowych i o jakich terminach pamiętać.
Spis treści:
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) z definicji są programem umożliwiającym Polakom dodatkowe oszczędzanie na emeryturę. Do PPK każdy pracownik jest zapisywany automatycznie. Ponieważ na rachunku prowadzonym w PPK gromadzone są wpłaty od zapisanego do programu uczestnika, to częściowo z jego wynagrodzenia potrącane są składki (dla podstawowych wpłat własnych oznacza to zmniejszenie wynagrodzenia o 2%). Z tego powodu pensja pracownika będącego członkiem pracowniczych planów kapitałowych jest mniejsza. Nic więc dziwnego, że z programu wypisało się w pierwszym roku jego obowiązywania ponad 77% zatrudnionych, którzy nie chcą mieć obniżonej wypłaty, nawet jeśli w perspektywie miałoby to oznaczać odłożenie większej kwoty na emeryturę.
Autozapis do PPK – co to jest i co oznacza dla pracownika?
Według obecnie obowiązujących przepisów pracodawca zobowiązany jest do ponownego zapisania pracowników do Pracowniczych Planów Kapitałowych co 4 lata, w określonych terminach. Jest to tzw. „autozapis”, czyli zapis automatyczny, który odbywa się automatycznie, nawet bez zgody pracownika. Najbliższy termin wypada właśnie 1 marca i właśnie tego dnia nastąpi ponowne włączenie pracowników do PPK, nawet jeśli wcześniej się z tego programu wypisali. Autozapis dotyczy pracowników w wieku 18-55 lat. Jeśli pracownik nie złoży sprzeciwu od tej decyzji w postaci deklaracji o rezygnacji z udziału w PPK, to z jego comiesięcznego dochodu będą potrącane składki na Pracownicze Plany Kapitałowe. Aby się z programu wypisać, trzeba złożyć specjalną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK do działu kadr i płac firmy pracownika. O tym, czy warto być w PPK i w zamian za niższą pensję liczyć na zwiększenie emerytury w przyszłości, musi zdecydować sam pracownik, który musi rozważyć wszystkie „za” lub „przeciw”.
PPK: do kiedy rezygnacja [Terminy]
Zgodnie z przepisami, w 2023 roku poprzednio złożone przez pracowników deklaracje rezygnacji z PPK tracą ważność. Oznacza to, ze jeśli dany pracownik nie chce zostać ponownie przyłączony do Pracowniczych Planów Kapitałowych, musi ponownie złożyć deklarację o rezygnacji w dziale HR swojej firmy. Deklarację o rezygnacji można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 roku. Jeśli pracownik nie złoży takiej deklaracji, to od 1 kwietnia pracodawca zacznie z jego pensji odprowadzać wpłaty do PKK. Zrezygnować z PKK można w każdej chwili, jednak odwlekanie tej decyzji sprawi, że dopóki deklaracja o rezygnacji nie zostanie złożona, pensja pracownika będzie pomniejszana, a pieniądze trafią do programu. W przypadku niezłożenia deklaracji pierwsze potrącenia pensji rozpoczną się 1 kwietnia 2023 roku.
Jak wypisać się z PPK?
Aby przestać być uczestnikiem pracowniczych planów kapitałowych, należy wypełnić stosowną deklarację, którą następnie trzeba dostarczyć pracodawcy. Deklarację wypełnia się drukowanymi literami. Składa się ona z trzech części:
- W pierwszej wpisujemy swoje dane osobowe;
- W drugiej części wpisujemy dane zatrudniającego nas podmiotu (np. firmy);
- W trzeciej części swoim podpisem musimy potwierdzić, że rozumiemy oświadczenia o rezygnacji z korzyści finansowych związanych z udziałem w PPK. Obok podpisu wpisujemy też datę.
Poniżej prezentujemy wzór deklaracji o odstąpieniu od PPK:

Tak wypełnioną deklarację przesyłamy naszemu pracodawcy. Aby skutecznie dostarczyć tę dyspozycję, należy dostarczyć do działu kadr i płac pracodawcy własnoręcznie podpisany oryginał dokumentu.
Do kiedy można zrezygnować z PPK?
Po otrzymaniu deklaracji odstąpienia od PPK nasz pracodawca ma maksymalnie 7 dni na poinformowanie o rezygnacji instytucji finansowej prowadzącej rachunek emerytalny. W miesiącu złożenia deklaracji wycofania się z PKK pracodawca już nie wpłaca środków na PKK. Jeśli pracownik zrezygnował z programu po przekazaniu wpłaty za dany miesiąc, to te środki zostaną mu zwrócone. Należy pamiętać, że rezygnacja z PPK nie jest jednorazowa i permanentna. Według przepisów deklaracja o odstąpieniu jest ważna tylko przez 4 lata – po tym terminie pracownik ponownie zostanie zapisany do pracowniczych planów kapitałowych. Aby się z nich wypisać, będzie musiał jeszcze raz złożyć deklarację o rezygnacji z PPK.
Wszelkie szczegóły i informacje na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych dostępne są na oficjalnej stronie internetowej: mojeppk.pl. Istnieje też specjalna PPK infolinia pod numerem:
Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!
Zobacz też: