Grypa: Objawy, leczenie, powikłania - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Grypa: Objawy, leczenie, powikłania

Grypa: Objawy, leczenie, powikłania

Grypa to infekcja wirusowa, która atakuje układ oddechowy — nos, gardło i płuca. Może mieć łagodny lub ciężki przebieg, u większości ludzi ustępuje samoistnie, ale czasami może prowadzić nawet do śmierci.

Objawy grypy

Grypa różni się od przeziębienia. Infekcja zwykle pojawia się nagle, a chorzy często odczuwają niektóre lub wszystkie z poniższych objawów:

  • gorączka lub uczucie gorączki, dreszcze
  • kaszel
  • ból gardła
  • katar lub zatkany nos
  • bóle mięśni lub ciała
  • bóle głowy
  • zmęczenie

Niektóre osoby mogą mieć wymioty i biegunkę, chociaż objawy te są częstsze u dzieci niż u dorosłych. Warto także podkreślić, że nie wszyscy chorzy na grypę mają gorączkę.

Kiedy chorzy zarażają

Okres wylęgania wynosi od jednego do siedmiu dni. Dorośli chorzy zarażają już jeden dzień przed wystąpieniem objawów i zwykle przez trzy do pięciu dni po pierwszych objawach. Okres zakaźności może trwać nawet do 10 dni po wystąpieniu objawów, a w wypadku chorych z ciężkim upośledzeniem odporności nawet przez kilka tygodni lub miesięcy.

Leczenie

Chorym na grypę lekarze zalecają odpoczynek w łóżku, picie dużej ilości płynów i izolację szczególnie od osób z grupy zwiększonego ryzyka powikłań. Aby złagodzić objawy, podaje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe typu paracetamol czy ibuprofen. Ze względu na ryzyko zespołu Reye’a nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego u dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia.

W razie potrzeby można stosować leki przeciwkaszlowe czy krople do nosa.

U chorych obarczonych ryzykiem powikłań lub przy cięższym przebiegu stosuje się też leki przeciwwirusowe, które mogą łagodzić objawy, a czasem skracać czas trwania choroby.

Powikłania grypy

Większość chorych wyzdrowieje w ciągu kilku dni do dwóch tygodni, ale u części z nich mogą wystąpić powikłania. Niektóre mogą nawet zagrażać życiu i prowadzić do śmierci.

Do powikłań grypy należą m.in.:

  • zapalenie płuc
  • angina paciorkowcowa
  • zaostrzenie chorób przewlekłych, np. POChP, astmy, choroby niedokrwiennej lub zastoinowej niewydolności serca, cukrzycy itp.

Do rzadkich powikłań należą: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, encefalopatia, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, zespół Guillaina i Barrégo, zapalenie mięśni, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, posocznica i niewydolność wielonarządowa.

Bardzo rzadko występuje zespół Reye’a, który zwykle związany jest z przyjmowaniem preparatów kwasu acetylosalicylowego przez dzieci.

Osoby o wyższym ryzyku powikłań grypy

Na grypę może zachorować każdy, także młodzi i zdrowi ludzie, także poważne problemy związane z tą chorobą mogą przydarzyć się każdemu w każdym wieku. Jednak niektóre osoby są bardziej narażone na wystąpienie poważnych komplikacji związanych z grypą. Dotyczy to osób w wieku 65 lat i starszych, osób z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak astma, cukrzyca lub choroby serca, kobiet w ciąży i dzieci w wieku poniżej 5 lat, a zwłaszcza poniżej 2 lat.

Przeczytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Zobacz więcej >