Drugi dodatek węglowy na jeden adres - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Drugi dodatek węglowy na jeden adres

Drugi dodatek węglowy na jeden adres

Osoby, których wnioski o dodatek węglowy zostały odrzucone mogą je złożyć drugi raz. Teraz można wziąć drugi dodatek węglowy na jeden adres – sprawdź, jak.

Dla kogo dodatek węglowy?

Wniosek o dodatek węglowy mogą składać osoby, w których domach podstawowym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Warunkiem jest to, że wcześniej te osoby zadeklarowały w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, że ich gospodarstwo domowe jest ogrzewane w takie właśnie sposób. 

Drugi dodatek węglowy na jeden adres

Ustawa o dodatku węglowym ulega ciągłym zmianom. Do niedawna było tak, że jeden dodatek przypadał na jeden adres i jeden piec. Nie miało znaczenia to, ile rodzin zamieszkiwało dom. 3 listopada rząd wprowadził zmiany w ustawie, które pozwalają na to, aby uzyskać drugi dodatek węglowy na ten sam adres. Należy się on wtedy, kiedy jeden dom zamieszkują dwie rodziny, które prowadzą oddzielne gospodarstwa domowe. Oznacza to, że każda rodzina ma swoją wydzieloną część z kuchnią, łazienką i pokojami. Nie jest warunkiem koniecznym, aby każda rodzina posiadała swój własny kocioł na paliwo stałe czy też oddzielny licznik. Natomiast każde gospodarstwo domowe musi składać oddzielne deklaracje śmieciowe i regularnie opłacać ich wywóz.

Wizyta urzędników

Podatnik, który złoży wniosek o drugi dodatek na jeden adres musi się liczyć z wizytą urzędników. Będą to przedstawiciele urzędy gminy, do której należy dom. W ramach wywiadu środowiskowego będą oni sprawdzać, ile gospodarstw domowych funkcjonuje w danym budynku i czy są one niezależne.

Drugi dodatek węglowy – do kiedy składać wnioski?

Wnioski o dodatki węglowe mogą składać te rodziny, których wcześniejsze wnioski Urząd Gminy odrzucił ze względu na to, że inna rodzina zamieszkująca ten sam adres dostała dodatek węglowy. Dotyczy to również gospodarstw domowych, które takich wniosków nie składały. Co ważne- nie ma wtedy konieczności składania deklaracji CEEB, zrobi to za nas gmina. Wnioski o drugi dodatek dla tego samego adresu można składać tylko do 30 listopada. Czasu więc nie zostało zbyt wiele. Przypomnijmy – wysokość dotacji to 3000 zł, pieniądze są bezzwrotne i niezależne od dochodów rodziny.

ZOBACZ TEŻ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >