Do kiedy można składać oświadczenie o tańszy prąd? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Do kiedy można składać oświadczenie o tańszy prąd?

Do kiedy można składać oświadczenie o tańszy prąd?

Dla niektórych już za dwa tygodnie minie termin, w którym można składać oświadczenie o tańszy prąd. Chodzi o zamrożenie cen prądu, które zapewnił rząd.

Tańszy prąd dla firm – do kiedy składać oświadczenie?

Zgodnie z ustawą maksymalne ceny dla firm, odbiorców użyteczności publicznej i samorządów będą wynosić 785 zł za MWh. Te wartości odnoszą się do zużycia energii w okresie od 1. grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku. Aby skorzystać z takiej ceny za prąd należy do 30 listopada 2022 roku złożyć oświadczenie uprawniające do tańszego prądu.

Tańszy prąd dla gospodarstw domowych

W 2023 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych będą zamrożone na poziomie wskazań z 2022 roku, ale tylko do pewnych limitów. Będą to:

  • 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego
  • 2,6 MWh rocznie dla tych gospodarstw domowych, w których zamieszkuje osoba niepełnosprawna
  • 3MWh rocznie dla osób z Kartą Dużej Rodziny i rolników.

Po przekroczeniu tych limitów będzie obowiązywała cena maksymalna 693 zł za MWh. Oświadczenia w sprawie zamrożenia cen prądu składają tylko rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz gospodarstwa, w których mieszka osoba niepełnosprawna. Można je składać od teraz do 30 czerwca 2023.

Jak i gdzie składać oświadczenia?

Oświadczenia potrzebne do zamrożenia cen prądu składa się w zakładzie energetycznym który dostarcza nam prąd. Często na swoich stronach mają one wzory takich oświadczeń. Do oświadczeń w przypadku gospodarstw domowych należy dołączyć:

  • kopię i nr Karty Dużej Rodziny
  • kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego w 2022 roku i nr tej decyzji.

Można to zrobić osobiście, za pomocą poczty lub elektronicznie z wykorzystaniem profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Wzory oświadczeń do poszczególnych zakładów elektronicznych są tutaj.

ZOBACZ TEŻ:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >