Czy sąsiad może założyć monitoring i obserwować naszą posesję? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czy sąsiad może założyć monitoring i obserwować naszą posesję?

Czy sąsiad może założyć monitoring i obserwować naszą posesję?

Czy można zamontować monitoring w taki sposób, by obserwować i nagrywać nieruchomości swoich sąsiadów? Czy nie narusza to ich dóbr osobistych? Na te pytania odpowiada radca prawny Przemysław Ząbek.

Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” na prośbę jednej ze słuchaczek zajął się problemem monitoringu zakładanego przez sąsiadów. Bezpośredni sąsiad pani Ewy ze Śląska założył na swojej posesji kamerę. Jest ona wprawdzie oddalona od płotu słuchaczki o kilka metrów, niemniej jednak skierowana jest na jej działkę, na jej dom, na jej okna. Pani Ewa czuje się, po prostu, inwigilowana. Między sąsiadami nie ma wprawdzie konfliktu, ale nie są też zaprzyjaźnieni. Pani Ewa pyta, czy sąsiad może zawiesić kamerę z widokiem na jej posesję. Michał poprosił o wyjaśnienie jej wątpliwości Przemysława Ząbka, radcę prawnego.

Czy można założyć monitoring i obserwować swojego sąsiada?

– Nie można montować monitoringu w taki sposób, by nagrywał nieruchomości sąsiada, w szczególności jeżeli nieruchomości przeznaczone są do zamieszkiwania, do użytkowania prywatnego – wyjaśnia Przemysław Ząbek. – Nagrywanie takich nieruchomości nie jest prawnie dozwolone. Wchodzimy tutaj w kwestię naruszania dóbr osobistych osób, które znajdują się na terenie nieruchomości sąsiedniej. Każdy ma prawo do prywatności. Ma prawo do tego, by móc w spokoju funkcjonować. Takie nagrywanie może być traktowane jako naruszenie tego dobra osobistego i może się to wiązać z obowiązkiem egzekwowanym przez sąd.

Czy to znaczy, że w ogóle nie możemy zainstalować monitoringu, aby nagrywać, to co dzieje się na naszej posesji?

Oczywiście, że nie. Mówimy tutaj o sytuacji, kiedy kamery skierowane są i nagrywają nieruchomość sąsiednią. Natomiast oczywistą rzeczą jest, że monitorowanie swojego terenu jest jak najbardziej dozwolone. Montowanie kamer, które ogranicza się do monitorowania swojej nieruchomości, jest jak najbardziej uzasadnione celem bezpieczeństwa – jest dozwolone.

Co można zrobić w tej sytuacji?

– W tym konkretnym przypadku należy ustalić, czy kamera rzeczywiści nagrywa nieruchomość pani Ewy. Może się okazać, że kamera, mimo że skierowana jest w stronę tej nieruchomości, jednak nie obejmuje terenu jej posesji – wyjaśnia mecenas Ząbek.

Proponuje, by zwrócić się do sąsiada, porozmawiać z nim, wskazać problem, poprosić o udostępnienie tego monitoringu, w celu ustalenia, czy naprawdę monitoring ten obejmuje sąsiednią nieruchomość. Wtedy nie ma żadnych podstaw, by kierować jakiekolwiek roszczenia w stosunku do sąsiada. Natomiast, gdyby okazało się, że kamery przekraczają granicę nieruchomości i obejmują teren słuchaczki – może ona dochodzić swoich praw praw przed sądem.

Czy sąd może nakazać demontaż lub przesunięcie monitoringu?

– Jeśli okazałoby się, że kamera ta rzeczywiście narusza dobra osobiste, sąd może nakazać usunięcie monitoringu, czy też „poprawienie” go, aby nie obejmował nieruchomości słuchaczki – wyjaśnia mecenas Ząbek. – Może również zakazać montowania monitoringu w taki sposób na przyszłość. Również może zasądzić stosowne zadośćuczynienie dla słuchaczki, jeśli uznałby, że ten stan spowodował u niej krzywdę.

Droga sądowa to ostateczność, warto wcześniej porozmawiać z sąsiadem?

– Zawsze drogę sądową należy poprzedzić wezwaniem do dobrowolnego spełnienia świadczenia, do dobrowolnego usunięcia naruszeń. Dlatego uważam, że pierwszym krokiem, jaki słuchaczka powinna podjąć, jest zwrócenie się do sąsiada o ustalenie, czy ten monitoring narusza jej dobra osobiste – radzi mecenas Ząbek.

Co warto wiedzieć, jeśli obawiamy się, że monitoring sąsiada nagrywa naszą posesję?

Czy można założyć monitoring i obserwować swojego sąsiada?

Nie można montować monitoringu w taki sposób, by nagrywał nieruchomości sąsiada, w szczególności jeżeli nieruchomości przeznaczone są do zamieszkiwania, do użytkowania prywatnego.

W jakim wypadku możemy zwrócić się do sądu w związku z monitoringiem założonym przez sąsiada?

Można dochodzić swoich praw praw przed sądem, jeśli kamery sąsiada przekraczają granicę naszej nieruchomości i obejmują naszą posesję.

Czy sąd może nakazać demontaż lub przesunięcie monitoringu?

Jeśli kamera sąsiada narusza nasze dobra osobiste, sąd może nakazać usunięcie monitoringu, czy też „poprawienie” go, aby nie obejmował nieruchomości słuchaczki. Może też zasądzić stosowne zadośćuczynienie.

Przeczytaj też:

Dziura w drodze – jak otrzymać odszkodowanie?

Darowizna – czy zgłaszać ją do fiskusa? [POSŁUCHAJ]

W jaki sposób zrzec się spadku? Jak go odrzucić?

Jak bezpiecznie donieść pieniądze z banku do domu

Więcej porad z cyklu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >