Dowiedz się, czy możliwa jest eskorta policji dla osób, które chcą bezpiecznie wypłacić pieniądze z bankomatu lub większą sumę z banku?
Michał Pustuła z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zajął się sprawą pani Maryli, która poprosiła o sprawdzenie, czy emeryci mogą pobrać z banku większą sumę pieniędzy w asyście policji – tak, żeby bezpiecznie wrócić do domu. Słuchaczka Radio Pogoda miała już nieprzyjemną przygodę z tym związaną – została okradziona.
Sprawdź też: Rachunek bankowy zbyt drogi w prowadzeniu? UOKiK radzi
Czy policja może konwojować obywatela z banku?
Starając się spełnić prośbę pani Maryli, Michał Pustuła skontaktował się z mł. asp. policji w Kielcach, Karolem Mackiem, żeby spytać, czy tego rodzaju pomoc służb mundurowych jest w ogóle możliwa?
„Policja oczywiście jest formacją służącą społeczeństwu zwłaszcza w zakresie ochrony życia, zdrowia oraz mienia. Jednak należy pamiętać, że nie w każdym zakresie. Funkcjonariusze policji nie zajmują się konwojowaniem środków płatniczych, ani asystą osób prywatnych w tym zakresie” – zastrzegł Karol Macek.
Czy mimo wszystko starsze osoby mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc przy podejmowaniu z banku większych sum pieniędzy?
Policjant przestrzega przed proszeniem obcej osoby o towarzyszenie przy podejmowaniu pieniędzy z banku. Według niego najlepiej poprosić o pomoc osobę zaufaną, na przykład członka rodziny – kogoś, kogo dobrze znamy.
Czytaj: Karta zbliżeniowa – jak ją zabezpieczyć? [PORADNIK]
Czy można wykupić usługę ochrony?
A jeśli nie mamy nikogo takiego wśród znajomych lub rodziny? Wówczas mamy jeszcze jedną możliwość – wykupienie usługi ochronnej od firmy ochroniarskiej. Możemy wtedy sprawdzić na przykład, czy osoba, która ma nas chronić, ma też do tego odpowiednie uprawnienia.
Ponieważ można wynająć w tym celu firmę ochroniarską, Michał Pustuła skontaktował się z prezesem Grupy Agencji Ochrony Ronin, Piotrem Brzeszczem, aby dowiedzieć się, jak taka pomoc dla starszej osoby mogłaby wyglądać. Okazuje się, że firma ochroniarska faktycznie świadczy również tego typu usługi.
Piotr Brzeszcz wyjaśnia, że przepisy nie wykluczają świadczenia usług ochroniarskich i konwojowania pieniędzy również dla osób fizycznych z banku do ich miejsca zamieszkania. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie wszystko zaplanować. Przede wszystkim trzeba odpowiednio wcześnie ustalić szczegóły takiej usługi. Według szefa agencji ochrony większości firm wystarczą dwa dni na zaplanowanie usługi tego typu.
A jakie porady dla starszych osób podejmujących pieniądze z banku lub bankomatu ma szef agencji Ronin?
„Przede wszystkim musimy zawsze pamiętać o tym, że możemy być obserwowani przez potencjalnego napastnika. Jeżeli wypłacamy większe wartości pieniężne, próbujmy zawsze obserwować otoczenie. Jeżeli planujemy wypłacić większą kwotę 1000, 2000, 3000 złotych, starajmy się nie robić tego sami, tylko z osobą, która jest przy nas. Napastnicy nie lubią świadków” – radzi ekspert.
Posłuchaj podcastu:
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.