Czy muszę mieć skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19? - Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia
Strona główna » Czy muszę mieć skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19?

Czy muszę mieć skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19?

Skierowanie na szczepienie przeciw COVID-19: czy je otrzymujemy? W jaki sposób rejestrujemy się na szczepienie? Co zrobić, jeśli minie termin ważności mojego e-skierowania?

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa do 21 stycznia 2021 r. Natomiast osoby, które ukończyły 70 lat, będą mogły rejestrować się od 22 stycznia. O szczegółach dotyczących rejestracji rząd będzie informował 13 stycznia 2021 roku.

Od 18 do 22 stycznia szczepionkę otrzymają mieszkańcy domów pomocy społecznej. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Jak poinformował szef KRPM Michał Dworczyk, wszyscy seniorzy powyżej 70. roku życia od 25 stycznia będą mogli się szczepić w blisko 6 tysiącach punktów w całej Polsce Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

E-skierowanie na szczepienie

Aby zostać przyjętym na szczepienie przede wszystkim należy sprawdzić, czy jesteśmy już do tego uprawnieni. 15 stycznia rozpoczyna się rejestracja osób, które skończyły 80 lat. Od tego momentu seniorzy z tej grupy wiekowej są rejestrowani automatycznie, na podstawie numeru PESEL. Ich e-skierowanie jest ważne przez 60 dni.

Teraz osoby z tej grupy wiekowej muszą się umówić na konkretny termin i miejsce wykonania szczepienia. Mogą to zrobić na trzy sposoby:

  • zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989;
  • ustalić termin i miejsce wykonania szczepienia po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta;
  • skontaktować się ze swoim lekarzem POZ lub punktem szczepień.

Jeśli dana osoba nie ma numeru PESEL albo nie zdążył się zaszczepić przez 60 dni ważności e-skierowania, a należy do grupy wiekowej, której przysługują szczepienia na COIVD-19, może poprosić lekarza o indywidualne e-skierowanie na szczepienie.

Jeśli na przykład z powodów medycznych nie jesteśmy w stanie opuścić swojego domu, możemy umówić się na wizytę zespołu, który przyjedzie do nas i wykona szczepienie u nas.

Kiedy już zarezerwujemy wizytę w punkcie szczepień, otrzymamy SMS z informacją o terminie i miejscu, w którym zostanie ono wykonane. Drugi, przypominający SMS otrzymamy na dzień przed terminem szczepienia.

Przeczytaj też:

Szczepienia przeciw COVID-19: jak się zapisać

Szczepionka Pfizer-BioNTech – jakie środki ostrożności

Kiedy trzeba podać drugą dawkę szczepionki na COVID-19?

Druga dawka szczepionki Pfizer-BioNTech nie później niż 42 dni po pierwszej

Szczepionka na COVID-19 – po ilu dniach działa?

Zobacz więcej >