Szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów ruszają 15 stycznia. Wyjaśniamy, w jaki sposób szczepionkę mogą otrzymać osoby, które nie mogą wyjść z domu.
15 stycznia rozpoczyna się proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19. Szczepienia będą się odbywać w następującej kolejności:
- Etap I: Pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu; seniorzy powyżej 60. roku życia, poczynając od najstarszych roczników, służby mundurowe oraz nauczyciele;
- Etap II: Osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia; osoby, których praca jest ważna dla podstawowej działalności państwa; osoby narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
- Etap III: Przedsiębiorcy, pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń dot. epidemii; pozostali dorośli.
Najpierw seniorzy
Od 15 stycznia szczepieni przeciw COVID-19 są seniorzy, którzy ukończyli 80 lat. Od 22 stycznia na szczepienia będą mogły się rejestrować osoby, które ukończyły 70 lat. Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia. W kolejnych tygodniach ze szczepionki będą mogły korzystać kolejne grupy osób.
Jak zaszczepić się w domu?
Jednak są również osoby, które chcą się zaszczepić, a nie mogą wyjść z domu, na przykład z powodów zdrowotnych. Czy będą mogły otrzymać szczepionkę?
W każdej gminie będzie działał co najmniej jeden mobilny punkt szczepień dla osób, które nie mogą samodzielnie udać się do stacjonarnego punktu. Przeszkoleni medycy przyjadą do domu pacjenta i tam podadzą mu szczepionkę przeciw COVID-19.
Transport do punktu szczepień
Istnieje również możliwość specjalnego transportu osób, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień:
„[…] Ruszy organizacja tego transportu w gminach. Zwrócimy się także z prośbą do gmin, aby każda z nich do 15 stycznia zorganizowała linię telefoniczną, infolinię dla obywateli i dla mieszkańców danej gminy tak, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje transportu mógł ten transport uzyskać” – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Jak zapisać się na szczepienie?
Zarejestrować się na szczepienie można na trzy sposoby:
- zapisać się bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego;
- zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989);
- zapisać się przez Internetowe Konto pacjenta.
Nie musimy znać żadnych danych związanych z e-skierowaniem: będziemy tylko podawać nasze dane osobowe. Osoba przyjmująca zgłoszenie sprawdzi, czy mamy e-skierowanie i mamy prawo do otrzymania szczepionki. Potem umówi nas na szczepienie. Jeśli nie mamy możliwości wyjścia z domu, konsultant zapisze szczepienie dla nas przez mobilny punkt szczepień.
Po umówieniu się na odpowiedni dzień, otrzymamy powiadomienie SMS z informacją o miejscu i terminie szczepienia. Dzień przed szczepieniem otrzymamy jeszcze jeden SMS z przypomnieniem o szczepieniu. Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, więc od razu zostaniemy też zapisani na drugie szczepienie – 3 tygodnie po pierwszym. O drugim szczepieniu również zostaniemy powiadomieni przez SMS.