Wiele osób mieszka ze swoim partnerem czy partnerką bez formalnego ślubu. Prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, ale dla urzędów są osobami niespokrewnionymi, obcymi. Co zatem się stanie, gdy jedno z nich umrze? Czy urząd stanu cywilnego wyda partnerowi akt zgonu? Wyjaśnia Violetta Mieszkuć-Mieszkowska, zastępca kierownika USC w Bydgoszczy.
Do Michała Pustuły z programu „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” zwrócił się słuchacz z pytaniem, w jaki sposób można uzyskać z Urzędu Stanu Cywilnego akt zgonu osoby niespokrewnionej, z którą od lat mieszka się i prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. Nasz słuchacz znalazł w internecie informację, że osoba w takiej sytuacji życiowej po śmierci swojego partnera została potraktowana przez USC jak ktoś zupełnie obcy. Ta historia zatroskała naszego słuchacza i chciałby wiedzieć, czy jest jakieś wyjście z takiej sytuacji. Redaktor Pustuła poprosił o pomoc Violettę Mieszkuć-Mieszkowską, zastępcę kierownika USC w Bydgoszczy.
By uzyskać akt zgonu osoby niespokrewnionej, trzeba wykazać interes prawny
Jeżeli chodzi o uzyskanie odpisu aktu zgonu osoby obcej, to zawsze trzeba wykazać interes prawny, że to jest potrzebne do konkretnej sprawy. To nie jest tak jak wtedy, gdy przychodzimy po odpis aktu zgonu krewnego w linii prostej, bo w takiej sytuacji możemy ten dokument otrzymać z mocy ustawy. Natomiast jeżeli ktoś jest w związku czy ma interes prawny, który umożliwia wydanie takiego odpisu, to nie ma problemu. Często też w uzyskaniu odpisu pośredniczą kancelarie prawne, no bo różne są sytuacje życiowe – wyjaśnia Violetta Mieszkuć-Mieszkowska.
Takim dokumentem, który możemy przedstawić w USC, może być na przykład polisa ubezpieczeniowa, jeśli figurujemy jako osoba uposażona. Na podstawie takiej polisy akt zgonu będzie można uzyskać. To są sytuacje życiowe i każda jest indywidualnie rozpatrywana. Na pewno po przedstawieniu dokumentów, które umożliwiają wydanie aktu zgonu, odpis będzie do uzyskania.
Przeczytaj też:
- Jak otrzymać zasiłek pogrzebowy
- Ile kosztuje pogrzeb?
- Jak zorganizować pogrzeb – krok po kroku
- Umowa dożywocia – co robić, gdy jedna ze stron ją łamie?
„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”
Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.
Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:
- formularza zamieszczonego na stronie Radia Pogoda,
- telefonu pod numerem 22 444 40 04 lub
- e-maila kontakt@radiopogoda.pl
Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00