Ile kosztuje pogrzeb? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Ile kosztuje pogrzeb?

Ile kosztuje pogrzeb?

Dowiedz się, ile przeciętnie może kosztować pochowanie bliskiej osoby w Polsce. Podajemy uśrednione kwoty wybranych usług pogrzebowych, wskazujemy też, ile mogą kosztować te usługi, o których mało kto słyszał.

Ciężko jest określić średnią cenę pochówku, tym bardziej, że tak naprawdę każdy pogrzeb jest inny. Jednak posiłkując się statystyką możemy spróbować przynajmniej w ogólnym zarysie spróbować odpowiedzieć na pytanie, ile mniej więcej może nas on kosztować.

Pogrzeb – płacimy za wszystko

Tak naprawdę będziemy obciążani za niemal każdą czynność związaną z zajęciem się zmarłym. Zapłacimy nie tylko za odbiór, transport i przechowywanie ciała do momentu pochówku – co już może wynieść w granicach 1200-1500 zł. Do tego doliczyć należy też takie wydatki jak kondukt pogrzebowy, opuszczenie trumny, zasypanie grobu, koszt kwiatów, oprawy muzycznej, mszy, nie wspominając już o oczywistych obciążeniach, takich jak trumna czy miejsce na cmentarzu. Często za kilkaset złotych można nawet wynająć fotografa, który uwieczni uroczystość. Bardzo szybko więc koszt pogrzebu może przerosnąć wysokość zasiłku pogrzebowego, który wynosi maksymalnie 4 tys. zł.

Koszty trumny mogą być bardzo różne i wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Poniżej przedstawiamy uśrednione ceny najtańszych trumien sosnowych ze stron internetowych firm pogrzebowych z podziałem na województwa:

Na podstawie ofertowych danych zgromadzonych na portalu KB.pl

Nieco tańszą opcją od pochówku z trumną jest pogrzeb urnowy. Pochowanie urny według różnych wyliczeń może być tańsze od pochówku tradycyjnego nawet o 1,5 do 2 tysięcy złotych.

Koszt samej kremacji waha się w całej Polsce od około 500 do około 800 złotych. Jednak należy do tego również doliczyć koszt trumny kremacyjnej, który może nawet podwoić tę sumę.

Najniższe ceny kremacji z podziałem na województwa:

Na podstawie ofertowych danych zgromadzonych na portalu KB.pl

Sam pogrzeb można podzielić na ceremonię świecką lub religijną. O ile w przypadku tej pierwszej możemy się spodziewać za prowadzenie uroczystości wydatków na poziomie około tysiąca złotych, o tyle w przypadku ceremonii religijnej koszt może być bardzo różny. W wielu kościołach obowiązują w tym przypadku różne cenniki, często uznaniowe, tzw. co łaska – w tym przypadku cena zależy od parafii.

Przeczytaj też: Sprawdź kościelny cennik

Największe wydatki ponosimy, jeśli chcemy wygospodarować nowe miejsce na cmentarzu albo chcemy postawić kamienny nagrobek.

Zobacz: Coraz droższy wieczny odpoczynek

Dla przykładu pojedyncze miejsce na cmentarzu komunalnym w Łodzi kosztuje 1090 zł, a w Krakowie – 1360 zł. Nieco taniej jest we Wrocławiu (820 zł). Opłaty wnosi się raz na 20 lat. Za miejsce w Alei Zasłużonych na cmentarzu Północnym w Warszawie zapłacimy nawet ponad 5 tys. zł (za miejsce na urnę: 3 tys. zł). Często na cmentarzach wyznaniowych opłaty są jeszcze wyższe, niż na komunalnych. Na przykład opłaty za grób na warszawskich Starych Powązkach wyniosą już dwa razy więcej niż na cm. Północnym.

Poniżej prezentujemy wybrane koszty pogrzebu z podziałem na województwa:

Na podstawie ofertowych danych zgromadzonych na portalu KB.pl

Jak widać, koszty pogrzebu są bardzo różne i zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj obrządku, ilość dodatkowych usług.

Jeśli chcemy mieć kontrolę nad usługami, które w naszym imieniu wykonuje zakład pogrzebowy, możemy rozważyć zamówienie ich we własnym zakresie i nie udzielanie w tym przypadku upoważnienia zakładowi. Wtedy sami będziemy musieli zadbać o wszystko oraz postarać się samodzielnie odzyskać część wydatków przez złożenie wniosku o zasiłek pogrzebowy.

Przeczytaj też: Jak zorganizować pogrzeb – krok po kroku

Koszty pogrzebu

Ile kosztuje trumna?

Koszty trumny mogą być bardzo różne w różnych miejscach kraju i wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Co tańsze: trumna czy urna?

Z reguły mniej płaci się za złożenie urny. Na przykład za miejsce w Alei Zasłużonych na cmentarzu Północnym w Warszawie zapłacimy nawet ponad 5 tys. zł (za miejsce na urnę: 3 tys. zł).

Które cmentarze są droższe?

Często na cmentarzach wyznaniowych opłaty są wyższe, niż na komunalnych. Na przykład opłaty za grób na warszawskich Starych Powązkach wyniosą już dwa razy więcej niż na cm. Północnym.


Najpopularniejsze

Zobacz więcej >