W Polsce jest wiele zabytków techniki, o których wiedzą jedynie nieliczni. Zaliczamy do nich między innymi stare kopalnie, zabytkowe mosty, kanały i wodociągi. Co ciekawe, niektóre z nich nadal funkcjonują i sprawują swoją rolę zgodnie z przeznaczeniem.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:
Wieliczka – przyciąga turystów z całego świata
Do najpopularniejszych zabytków techniki w Polsce, który chyba każdy z nas odwiedził przynajmniej choć raz należy kopalnia soli „Wieliczka”. Kopalnia w Wieliczce to czcigodny zabytek. Ponoć zwiedzał ją już młody Mikołaj Kopernik. Miejsce to jest istnym dziełem sztuki! Zachwyca zwiedzających misternie wykonanymi solnymi rzeźbami oraz zabytkowym wnętrzem. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa.
Zobacz także: Fizyka w kuchni. Zrób ten eksperyment, a wszystko stanie się jasne
Na początku tworzyli ją prawdopodobnie górnicy przybyli z Węgier. Później pracami kierowali już nasi specjaliści. Podobnie Kopalnia Guido w Zabrzu. Po początkowym okresie polscy inżynierowie górnictwa kierowali wydobyciem. Kopalnia soli w Kłodawie to dzieło polskich geologów i inżynierów. Działa do dziś i zaopatruje kraj w miliony ton cennego surowca.
Zobacz także: Sława Przybylska znów występuje. To sądzi o „Miłości w Portofino”
„Cudze chwalicie…”
W Polsce można zwiedzać nie tylko zamki i pałace. Zagłębiem zabytków techniki w Polsce jest zdecydowanie Śląsk. Zabytki techniki są jego dziedzictwem kulturowym i znakomicie oddają charakter tego regionu. I pomyśleć, że w bardzo trudnych, powojennych czasach nasi rodzice i dziadkowie budowali kopalnie i liczne fabryki. Chwała im za to. Zapominamy o ich ogromnym wysiłku. Dziś te zakłady w dużej części nadal działają. I w dalszym ciągu produkcją kierują inżynierowie wykształceni na polskich uczelniach.
Zobacz także: Przepis na zdrowy napój z kurkumy. Efekty przyjdą ekspresowo!
Wiedza to potęga!
Bardzo często zapominamy także o tym, że wiedza to potęga. Dobrze przygotowany inżynier jest potrzebny zawsze i na całym świecie. To od jego umiejętności zależy praca każdego przemysłu. I wreszcie, zapominamy, że życie w dobrobycie wymaga najpierw dużych nakładów na inwestycje. Wymaga budowy zakładów produkcyjnych tu, w kraju. Czyli najpierw trzeba włożyć odpowiednie środki, by potem mieć korzyści. Czasem warto sobie o tym przypomnieć i wybrać się w sentymentalną podróż szlakiem polskich perełek.
Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!