"Cudze chwalicie, swego nie znacie". Te zabytki techniki powinien zobaczyć każdy! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Te zabytki techniki powinien zobaczyć każdy!

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Te zabytki techniki powinien zobaczyć każdy!

Możemy zgodzić się ze słynnym przysłowiem. Bardzo często wyjeżdżamy poza Polskę, aby zwiedzać zabytki. Niejednokrotnie nie wiedząc, jakie skarby kryje nasz kraj.

,

W Polsce jest wiele zabytków techniki, o których wiedzą jedynie nieliczni. Zaliczamy do nich między innymi stare kopalnie, zabytkowe mosty, kanały i wodociągi. Co ciekawe, niektóre z nich nadal funkcjonują i sprawują swoją rolę zgodnie z przeznaczeniem.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Posłuchaj audycji „Technicznie proste” Wiktora Niedzickiego:

Wieliczka – przyciąga turystów z całego świata

Do najpopularniejszych zabytków techniki w Polsce, który chyba każdy z nas odwiedził przynajmniej choć raz należy kopalnia soli „Wieliczka”. Kopalnia w Wieliczce to czcigodny zabytek. Ponoć zwiedzał ją już młody Mikołaj Kopernik. Miejsce to jest istnym dziełem sztuki! Zachwyca zwiedzających misternie wykonanymi solnymi rzeźbami oraz zabytkowym wnętrzem. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa.

Zobacz także: Fizyka w kuchni. Zrób ten eksperyment, a wszystko stanie się jasne

Na początku tworzyli ją prawdopodobnie górnicy przybyli z Węgier. Później pracami kierowali już nasi specjaliści. Podobnie Kopalnia Guido w Zabrzu. Po początkowym okresie polscy inżynierowie górnictwa kierowali wydobyciem. Kopalnia soli w Kłodawie to dzieło polskich geologów i inżynierów. Działa do dziś i zaopatruje kraj w miliony ton cennego surowca.

Zobacz także: Sława Przybylska znów występuje. To sądzi o „Miłości w Portofino”

„Cudze chwalicie…”

W Polsce można zwiedzać nie tylko zamki i pałace. Zagłębiem zabytków techniki w Polsce jest zdecydowanie Śląsk. Zabytki techniki są jego dziedzictwem kulturowym i znakomicie oddają charakter tego regionu. I pomyśleć, że w bardzo trudnych, powojennych czasach nasi rodzice i dziadkowie budowali kopalnie i liczne fabryki. Chwała im za to. Zapominamy o ich ogromnym wysiłku. Dziś te zakłady w dużej części nadal działają. I w dalszym ciągu produkcją kierują inżynierowie wykształceni na polskich uczelniach.

Zobacz także: Przepis na zdrowy napój z kurkumy. Efekty przyjdą ekspresowo!

Wiedza to potęga!

Bardzo często zapominamy także o tym, że wiedza to potęga. Dobrze przygotowany inżynier jest potrzebny zawsze i na całym świecie. To od jego umiejętności zależy praca każdego przemysłu. I wreszcie, zapominamy, że życie w dobrobycie wymaga najpierw dużych nakładów na inwestycje. Wymaga budowy zakładów produkcyjnych tu, w kraju. Czyli najpierw trzeba włożyć odpowiednie środki, by potem mieć korzyści. Czasem warto sobie o tym przypomnieć i wybrać się w sentymentalną podróż szlakiem polskich perełek.

Możesz też odwiedzić kanał CiekaWizja na YouTube, na którym Wiktor Niedzicki pokazuje, jak działa świat, prowadzi fascynujące rozmowy z ekspertami oraz prezentuje eksperymenty naukowe, które może wykonać każdy z nas.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl! 

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >