Szczepionka na COVID-19: Pytania, wątpliwości i odpowiedzi lekarza - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Szczepionka na COVID-19: Pytania, wątpliwości i odpowiedzi lekarza

Szczepionka na COVID-19: Pytania, wątpliwości i odpowiedzi lekarza

Czy mogę się szczepić, jeśli jestem uczulony na jad pszczeli? Czy nie wolno pić alkoholu przed szczepieniem? Na te i inne wątpliwości odpowiada wirusolog dr Jerzy Staszczyk.

W programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” Michał Pustuła stara się znaleźć odpowiedź na pytania i wątpliwości słuchaczy związane z pandemią koronawirusa. Pomaga mu w tym wirusolog dr Jerzy Staszczyk.

Jedna ze słuchaczek zastanawiała się, czy jeśli ktoś został już zaszczepiony i odczuwa niepożądane odczyny poszczepienne, to może nimi zarazić inne osoby? Inna słuchaczka pytała o to, czy w okresie tuż po szczepieniu nie należy pić alkoholu. Padło również pytanie o to, czy osoby uczulone na jad pszczeli mogą przyjmować szczepionkę na COVID-19. Na te pytania odpowiada specjalista, dr Staszczyk.

Czytaj: Szczepienia przeciw COVID-19: Kwestionariusz przed wizytą

Czy możemy kogoś zakazić po zaszczepieniu?

Jak mówi dr Jerzy Staszczyk, w szczepionce nie jest podawany wirus, tylko kod genetyczny wirusa na różnych platformach. Nie da się więc zarazić koronawirusem przez szczepionkę i przenieść go na innych ludzi. Jeśli zaś chodzi o niepożądane odczyny poszczepienne, to specjalista przekonuje, że są one czymś normalnym i jest to reakcja organizmu na podanie szczepionki.

Czy można pić alkohol przed przyjęciem szczepionki?

Należy pamiętać, że zawsze po alkoholu organizm jest w jakiś sposób osłabiony – zauważa wirusolog. Jak mówi, zawsze trzeba się starać, żeby w chwili przyjmowania szczepionki organizm był jak najzdrowszy, aby zareagował na szczepionkę. Najlepiej więc bez potrzeby nie pić alkoholu przed otrzymaniem zastrzyku. Jednak lekarz uspokaja, że nie stanie się nic strasznego, jeśli się napijemy, choć wtedy odpowiedź organizmu będzie słabsza.

Sprawdź też: Jak wygląda szczepienie na COVID-19? [Krok po kroku]

Uczulenia i alergeny a szczepionka na COVID-19

Dr Jerzy Staszczyk przekonuje, że uczulenie na jad pszczeli nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki. Jednak każda osoba, która ma jakiekolwiek reakcje alergiczne, musi o tym powiedzieć w punkcie szczepień przed przyjęciem zastrzyku.

„Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?”

Od poniedziałku do piątku o godzinie 14:00 Michał Pustuła rozwiązuje wszelkie kłopoty i sprawy, które zgłaszają słuchacze Radia Pogoda.

Jeśli mają Państwo kłopoty w rozwiązaniu różnych spraw, mogą Państwo zgłosić je za pomocą:

Odpowiedzi na Państwa pytania będzie można usłyszeć w programie „Radio Pogoda, w czym mogę pomóc?” od poniedziałku do piątku o godz. 14:00.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >