Jak wygląda szczepienie na COVID-19? Jak przebiega sama procedura? Czy personel medyczny będzie nas obserwował po zastrzyku? [Wyjaśniamy]
Dowiedz się, czego możesz się spodziewać po tym, jak zostanie Ci wyznaczona data szczepienia: wyjaśniamy, jak wygląda sama procedura, ile trwa i co będziesz musiał zrobić w trakcie otrzymywania szczepionki.
Aby uzyskać szczepienie przeciw COVID-19, musisz najpierw na nie zapisać. Szczepienie możesz wykonać w dowolnym punkcie szczepień w kraju – nie tylko w najbliższym Twojemu miejscu zamieszkania. Listy punktów szczepień dostępne są na stronie gov.pl, można też sprawdzić je u nas: opisaliśmy już punkty między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Katowicach i Wrocławiu.
Jak wygląda szczepienie
Najpierw zostaniemy umieszczeni w kolejce oczekujących na zastrzyk. Zanim to nastąpi, lekarz upewni się, że możemy bezpiecznie przyjąć szczepionkę: medyk przeprowadzi z nami wywiad i sprawdzi naszą przeszłość medyczną oraz oceni stan naszego zdrowia. Wszystko po to, żeby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do przyjęcia szczepionki na COVID-19.
Następnie zostanie nam podana szczepionka. Sam zabieg jest bardzo krótki – trwa około pół minuty. Otrzymamy zastrzyk domięśniowy.
Po szczepieniu przez co najmniej 15 minut będziemy musieli posiedzieć w punkcie szczepień. Chodzi o to, żeby go przez jakiś czas obserwować i upewnić się, czy przypadkiem nie wystąpią u niego jakiekolwiek działania niepożądane. Gdyby wystąpiły jakiekolwiek niepożądane następstwa przyjęcia szczepionki (co jest ekstremalnie rzadkie), to stanie się to właśnie w tym okresie kilku-kilkunastu minut po zastrzyku.
Gdyby w tym czasie u osoby ze skłonnościami do uczuleń nastąpił na przykład wstrząs anafilaktyczny, to zespół szczepiący będzie mógł od razu zareagować.
Są to jednak wyjątkowe, bardzo rzadko się zdarzające przypadki. Jeśli już są odczuwane jakiekolwiek niedogodności, to są to przede wszystkim lekki ból i uczucie szczypania w miejscu wkłucia, lekka gorączka, ogólne osłabienie lub uczucie bólu mięśni. Są to objawy pobudzenia odporności w naszym organizmie.
Upewnią się, że nic nam nie jest
Pamiętajmy, że przez kwadrans po zastrzyku personel medyczny cały czas będzie nas obserwować i w razie jakichkolwiek niedogodności nam pomoże.
Należy tez pamiętać, że szczepionka przeciw COVID-19 jest dwuetapowa: 3 tygodnie po pierwszym zastrzyku otrzymamy drugi. Ta druga wizyta w punkcie szczepień będzie wyglądać dokładnie tak samo jak pierwsza: najpierw będzie krótki wywiad i upewnienie się, że czujemy się dobrze i możemy przyjąć lek, potem otrzymamy zastrzyk i na końcu spędzimy kwadrans w poczekalni, żeby się upewnić, że nie wykazujemy żadnych objawów uczuleniowych.
Jak widać, przez cały czas podczas trwania procedury podawania szczepionki znajdujemy się pod kontrolą lekarską i będziemy dobrze zaopiekowani. Nie ma się więc czego bać i warto skorzystać ze szczepionki, kiedy tylko będziemy mieli do tego prawo.

Posłuchaj też podcastów: Szczepienia bez tajemnic – co trzeba wiedzieć [Posłuchaj]