COVID-19: Jak szczepionki mogą być adaptowane do nowych mutacji? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » COVID-19: Jak szczepionki mogą być adaptowane do nowych mutacji?

COVID-19: Jak szczepionki mogą być adaptowane do nowych mutacji?

Jak będzie wyglądał proces uaktualniania szczepionek na COVID-19? Kiedy i czy w ogóle nastąpi taka konieczność? Wyjaśniamy.

Wirusy cały czas mutują w trakcie rozprzestrzeniania i większość tych zmian jest niewielka. Pierwsza generacja szczepionek na COVID-19 wydaje się radzić sobie z nowymi wariantami koronawirusa, ale ich twórcy już teraz pracują nad aktualizacją leków, jeśli wystąpi taka potrzeba. Poprawianie szczepionek powinno być prostsze i szybsze niż wynalezienie nowych szczepionek.

Przeczytaj: Koronawirus: Uniwersalna szczepionka Nottingham/Scancell powstanie w ciągu roku?

Szczepionki mRNA łatwiejsze w dopasowaniu do nowych mutacji

Specyfiki firm Pfizer i Moderna są wykonane w nowej technologii, która ułatwia ich aktualizację. Tak zwane szczepionki mRNA wykorzystują fragment kodu genetycznego białka kolca pokrywającego koronawirusa, przez co nasz system odpornościowy może się nauczyć rozpoznawać i zwalczać zagrożenie. Jeśli nowy wariant wirusa ze zmutowanym białkiem kolca rozwija się tak, że oryginalna szczepionka nie będzie w stanie go rozpoznać, to firmy wymienią ten fragment kodu genetycznego na jego „nowszą wersję” – jeśli tylko regulatorzy uznają, że będzie to konieczne.

Niektóre szczepionki trudniej uaktualnić

Uaktualnianie innych szczepionek na COVID-19 może być bardziej złożone. Na przykład szczepionka firmy AstraZeneca w swojej budowie wykorzystuje niegroźną wersję zimnego wirusa jako nośnika genu białka kolca do organizmu. Nowsza wersja takiej szczepionki wymagałaby wyhodowanie zimnej wersji wirusów z nowym białkiem kolca.

Amerykański regulator FDA informuje, że badania nad nowszymi formami szczepionek na COVID-19 nie będą musiały być tak wymagające i długie jak prace nad powstaniem samych szczepionek. Zamiast tego kilkuset ochotników może otrzymać eksperymentalne dawki odnowionej szczepionki, a ich krew zostanie sprawdzona pod kątem wykazywania odpowiednich właściwości – tak jak działo się to podczas prac nad oryginalnymi szczepionkami.

Kiedy szczepionki trzeba będzie odświeżyć?

Trudno będzie wychwycić moment, w którym trzeba będzie zdecydować o opracowaniu nowej wersji szczepionek. Dlatego też służby zdrowia wszystkich państw na świecie monitorują mutacje koronawirusa, aby wykryć takie, które mogą się okazać odporne na szczepionki. Jeśli tak się stanie, dadzą sygnał producentom leków, którzy przystąpią do ich aktualizacji.

Cały ten proces będzie podobny do tego, który dotyczy szczepionki na grypę. Należy jednak pamiętać, że wirusy grypy mutują znacznie szybciej niż koronawirusy i dlatego szczepionki na grypę są uaktualniane co roku.

Sprawdź: Czy szczepionki na koronawirusa będziemy przyjmować co roku tak jak na grypę?

Zobacz więcej >