Co za sukces w wieku 74 lat! Główną rolę odegrały kaktusy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Co za sukces w wieku 74 lat! Główną rolę odegrały kaktusy

Co za sukces w wieku 74 lat! Główną rolę odegrały kaktusy

Piotr Licznerski ma 74 lata i jest wielkim pasjonatem kaktusów. To właśnie im poświęcił obroniony niedawno doktorat. Jego historię pokazano w reportażu stacji TVP3 Bydgoszcz. Skąd u mężczyzny wzięło się tak nietypowe hobby?

,

Nigdy nie jest za późno na spełnianie swoich marzeń. Najlepiej pokazuje to historia Piotra Licznerskiego. Pasją 74-latka są kaktusy. To właśnie tym sukulentom mężczyzna poświęcił swoje życie zawodowe, a także… naukowe. Niespełna trzy tygodnie temu Piotr Licznerski obronił pracę doktorską, w której badał ulubione rośliny.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Początki niecodziennej pasji

Piotr Licznerski zainteresował się kaktusami jeszcze jako nastolatek. Swój pierwszy okaz kupił, kiedy był w szkole średniej. Wkrótce świat sukulentów pochłonął go na dobre. Dziś jego hodowla liczy aż półtora miliona roślin. Są wśród nich również odmiany autorskie, spośród których dwie otrzymały patenty odmianowe.

Uprawiane są w tunelach foliowych. Pielęgnacja ich wymaga sporo pracy, ale dla mnie to sama przyjemność. Poza tym mogę liczyć na pomoc żony, która wspiera mnie w rozwijaniu tej mojej pasji – opowiadał Piotr Licznerski w reportażu Marceliny Bociek dla TVP3 Bydgoszcz.

Zobacz także: O tych uczonych mówili w szkole. Prawda o Galileo jest jednak inna!

74-latek napisał doktorat o swoich ulubionych roślinach

Piotr Licznerski przygląda się kaktusom także z naukowego punktu widzenia. Najpierw napisał o nich magisterkę, a potem poświęcił im doktorat. Rozprawę obronił 29 września 2023 roku. Jej temat to „Wpływ promieniowania jonizującego na barwę siewek oraz zmiany biochemiczne i molekularne u wybranych gatunków kaktusów”.

Ten doktorat to zwieńczenie mojej wieloletniej pracy związanej z hodowlą kaktusów i tworzeniem nowych odmian. Jedna z moich córek jest już doktorem, więc nie mogłem być gorszy – powiedział naukowiec w materiale TVP.

Wspaniałe jest to, że z jednego gatunku można uzyskać ogromną liczbę odmian o różnych barwach – dodał.

74-latek jest najstarszym doktorantem w historii Politechniki Bydgoskiej. Badaniom poddał trzy gatunki sukulentów: Astrophytum spp. ‘Purple’, Copiapoa tenuissima oraz Uebelmannia pectinifera.

Zobacz także: Nowe oszustwo „na zepsuty telefon”. Policjanci ostrzegają

Wyjątkowe hobby źródłem utrzymania

Kaktusy są nie tylko wielką pasją Piotra Licznerskiego. Hodowla tych roślin stała się również dla niego sposobem na życie. Od ponad 15 lat mężczyzna prowadzi sklep internetowy, w którym można zamówić wiele okazów pochodzących z tworzonej przez niego kolekcji roślin sukulentycznych.

Lepiej coś zrobić niż po prostu czekać na upływ czasu biernie i nie mieć jakiegoś celu czy jakichś marzeń. Właśnie motorem napędzającym moją działalność były marzenia – wyjaśnił mężczyzna.

Zobacz także: Banknoty i monety z PRL-u nadal w cenie. Tych nominałów poszukują kolekcjonerzy

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >