28 grudnia została wprowadzona ustawa, której głównym celem jest zwalczanie przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego oraz teleinformatycznego. Mimo to oszuści nie zaprzestali swoich działań. Wymyślają coraz to nowsze sposoby na wyłudzenie pieniędzy. Na ataki szczególnie narażeni są seniorzy. Wyłudzacze nieustannie modyfikują metodę „na wnuczka”.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Oszustwo na zepsuty telefon
Wyszkowska policja alarmuje: pojawiła się nowa metoda oszustwa. 19 września na komendę udała się 63-latka. Kobieta otrzymała wiadomość następującej treści: „Cześć mamo. Mój telefon wpadł do toalety i się zepsuł. Zapisz ten numer i usuń mój stary… Przykro mi, że Cię o to proszę, ale czy możesz mi pomóc?”.
Zobacz także: Serial „Zakazany owoc” – odc. 309, 310, 311, 312 i 313. Streszczenie szczegółowe
Niestety kobieta w wyniku nieuwagi straciła kilka tysięcy złotych. W wiadomości widniał nietypowy link, który po kliknięciu przeniósł kobietę na niebezpieczną stronę www. To dzięki takim hiperłączom cyberprzestępcy mogą przejąć hasła oraz loginy nawet do elektronicznych systemów bankowych.
Jak działają cyberprzestępcy?
Cyperprzestępcy działają w sposób przemyślany i szybki. Umiejętnie prowadzą rozmowę, aby wywrzeć presję czasu. Uniemożliwiają rozmówcy próbę skontaktowania się z członkiem rodziny, a także manipulują, aby ofiara przestępstwa się nie rozmyśliła. Wyłudzacze wysyłają wiadomość tekstową na telefon, w której znajduje się link. Podszywają się pod wnuczków i proszą o przelew ekspresowy.
Zobacz także: Zygmunt Chajzer pochwalił się zdjęciem z młodości. Tak wyglądał jako świeżo upieczony student
Co powinno wzbudzić czujność? Przede wszystkim nieautentyczny link na pasku strony internetowej www. Takie i podobne działania przestępców mają na celu wyłudzenie danych osobowych, przejęcie konta czy kradzież pieniędzy.
Co należy zrobić?
Pod żadnym pozorem nie wolno klikać w przesłane na nasze smartfony linki obcego pochodzenia, ani logować się za ich pośrednictwem na osobiste konta. Najważniejszą procedurą powinna być weryfikacja. Jeśli nadal mamy wątpliwości, trzeba skontaktować się z bliskimi lub policją. Nie należy również kasować „starego numeru” . Nadkom. Damian Wroczyński zaznacza:
Pamiętajmy, że oszuści często podszywają się pod naszych bliskich czy instytucje zaufania publicznego. Dlatego zawsze wcześniej weryfikujmy wiarygodność takich informacji!
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!
Tylko dziecko zrozumie co on powiedział!