Banknoty i monety z PRL-u nadal w cenie. Tych nominałów poszukują kolekcjonerzy - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Banknoty i monety z PRL-u nadal w cenie. Tych nominałów poszukują kolekcjonerzy

Banknoty i monety z PRL-u nadal w cenie. Tych nominałów poszukują kolekcjonerzy

Od jakiegoś czasu w Polsce pojawiła się moda na przedmioty z czasów epoki PRL-u. Choć wielu z nas, którzy żyli w tamtych czasach, może się wydawać, że są one kiczowatym reliktem minionych czasów, to na rynku nie brakuje kolekcjonerów, którzy są gotowi zapłacić niemałe pieniądze za skarby z tej epoki. Posiadasz monety i banknoty z tego okresu? Możesz sporo zarobić! 

Zobacz także: Quiz. Gwara z czasów PRL-u. Pamiętasz znaczenie tych słów? 9/10 to łatwizna!

Mogłoby się wydawać, że pieniądze te, z racji tego, iż od dawna nie występują już w obiegu, są całkowicie bezcenne i bezużyteczne. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Numizmatycy w Polsce od zawsze interesowali się zarówno banknotami, jak i monetami z czasów PRL-u. Na różnych internetowych aukcjach możemy znaleźć okazy z tej epoki o bardzo różnych nominałach. Co ciekawe, każdy z nich możemy nabyć lub sprzedać za inną cenę.  

Nic niewarte relikty, a może prawdziwe skarby?

Choć kolekcjonowanie monet może wydawać się dość dziwacznym hobby, to jednak prawdziwi numizmatycy znają wartość pieniądza, nawet tego, który od dawna zdaje się być nic niewarty. Wielu z nas w zakamarkach domów posiada dawne nominały. Warto zwrócić na nie uwagę i dokładnie sprawdzić ich numery seryjne.

Zobacz także: W PRL miało ją wielu. Lepiej sprawdź, czy nie leży w twojej szufladzie

Jak się okazuje, można na nich całkiem sporo zarobić. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem banknotów lub monet o nietypowych numerach seryjnych, które w dodatku są w dość dobry stanie, możesz liczyć na spory zysk.

 

Dlaczego w PRL-u powstały nowe banknoty? 

Zapotrzebowanie na nowe banknoty było podyktowane tym, iż te, które w obiegu w Polsce były od 1948 roku były bardzo niepraktyczne. Posiadały zbyt duży format, były nietrwałe, a dodatkowo ich wygląd nie był zbytnio estetyczny. Z tego powodu Narodowy Bank Polski postanowił wydać pieniądze w nowej szacie graficznej oraz z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju, także o wyższych nominałach. Na nowych banknotach pojawiły się wizerunki Polaków, którzy w historii odegrali wiodącą rolę. Za opracowanie graficzne banknotów, które w obiegu były w latach 1974–1993 był znany grafik i ilustrator Andrzej Heidrich.  

Banknoty z czasów PRL-u, dlaczego cieszą się takim zainteresowaniem?

Z pewnością sporym zainteresowaniem numizmatyków cieszy się ostatni banknot wydany w czasach PRL-u. Mowa o banknocie o nominale 200 000 złotych, który zdobi panorama Warszawy, a nie jak inne z tej serii wizerunki wybitnych Polaków.

Zobacz także: Mieszkanie w PRL – jak mieszkało się w Polsce Ludowej [GALERIA]

Z powodu braku zabezpieczeń, banknot ten, wyemitowany z datą 1 grudnia 1989, był bardzo krótko w obiegu, dlatego też można uznać, że niewielu jest dziś w jego posiadaniu. Banknot ten jest wyjątkowy również z powodu swojego rozmiaru. Jego wymiary to 135×64 mm, kiedy wszystkie pozostałe banknoty z tej serii miały wymiar 138×63 mm. 

Co ciekawe, pierwsze wydruki nominału 200 000 zawierały błąd. Stąd też warto zwrócić uwagę na numery seryjne, oznaczenia oraz nazwy wydrukowane na pieniądzach. To właśnie różnego rodzaju nieprawidłowości widoczne na nominałach decydują o ich wartości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >