W PRL miało ją wielu. Lepiej sprawdź, czy nie leży w twojej szufladzie - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » W PRL miało ją wielu. Lepiej sprawdź, czy nie leży w twojej szufladzie

W PRL miało ją wielu. Lepiej sprawdź, czy nie leży w twojej szufladzie

W okresie PRL, podobnie jak dzisiaj, wielu marzyło o posiadaniu własnych czterech kątów. Niektórzy próbowali realizować marzenie, korzystając z tzw. książeczek mieszkaniowych. Nieliczne osoby zdają sobie sprawę, że wciąż przedstawiają one wysoką wartość! Jaką dokładnie?

Przez wiele lat pamiątki z okresu Polski Rzeczpospolitej Ludowej były traktowane przez ich posiadaczy — wyłączając te, do których mieli sentyment — po macoszemu. Polacy tak zachłysnęli się nową rzeczywistością polityczną, że pragnęli odciąć się od PRL także w kwestii estetyki. Tymczasem pozostałości materialne po tym okresie mogą przynieść ich właścicielom niemałe bogactwo. Na liście znajduje się m.in. książeczka mieszkaniowa.

Zobacz także: Nazywali go „mistrzem drugiego planu”. Stanisław Sielański był twarzą przedwojennej komedii

Czy masz w szufladzie książeczkę mieszkaniową z PRL? Koniecznie się upewnij

Książeczka mieszkaniowa została wprowadzona w okresie PRL, aby ułatwić jej posiadaczom zbieranie pieniędzy na własną kawalerkę lub mieszkanie. Kiedy kwota była już wystarczająco wysoka, by dało się za nią uiścić wkład własny, właściciel mógł spodziewać się tzw. premii gwarancyjnej. System ten funkcjonował do przełomu lat 70. i 80. XX wieku, a do odejścia od niego w głównej mierze przyczyniła się sytuacja gospodarcza oraz powtarzające się kryzysy.

Niestety dla mieszkańców PRL, przez cyklicznie wybuchające kryzysy gospodarcze coraz trudniej było im uzbierać dość pieniędzy na wkład własny. Nie wszyscy jednak zdecydowali się na wycofanie pieniędzy z książeczek. Jak podaje dziennik „Fakt”, takie osoby nawet dziś mogą starać się o wypłacenie im premii gwarancyjnej.

Zobacz także: To rolnik zrobił dla żony z okazji 50. rocznicy ślubu. Niezwykły prezent wzrusza do łez

Zgodnie z Danymi Ministerstwa Rozwoju i Technologii jeszcze w 2021 roku wysokość premii gwarancyjnej przeciętnie wynosiła ponad 12 tysięcy złotych. Jednak pozyskanie pieniędzy nie zawsze może okazać się łatwe — i to mimo że kwota premii z każdym rokiem wzrasta.

W 2021 roku został wprowadzony wymóg rejestracji książeczek mieszkaniowych. Osoby, które nie dopełniły obowiązku, muszą liczyć się z opóźnieniem wypłaty im premii, jeżeli zaczną się o to starać.

W przypadku złożenia wniosku o likwidację książeczki mieszkaniowej dla książeczek zarejestrowanych po 1 stycznia 2023 r. – uprawnienie do złożenia wniosku o (…) wypłatę premii gwarancyjnej właściciel książeczki mieszkaniowej uzyskuje w dniu 1 stycznia roku następującego po roku rejestracji tej książeczki – czytamy w oficjalnym oświadczeniu banku PKO BP.

Zobacz także: Perseidy w sierpniu 2023. Kiedy oglądać spadające gwiazdy?

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >