Albinizm – co to jest, jakie ma przyczyny i jak go leczyć? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Albinizm – co to jest, jakie ma przyczyny i jak go leczyć?

Albinizm – co to jest, jakie ma przyczyny i jak go leczyć?

Co to jest albinizm? Jak się objawia i co powoduje? Czy można go wyleczyć? Dowiedz się więcej na temat wrodzonego braku barwnika w organizmie.

Czym jest melanina

Określenie „albinizm” zazwyczaj odnosi się do zespołu cech dziedzicznych, które skutkują niedoborem pigmentu zwanego melaniną. To właśnie melanina odpowiada za barwę skóry, włosów i kolor oczu. Odgrywa też rolę w rozwoju nerwów wzrokowych, przez co ludzie cierpiący na albinizm często mają problemy ze wzrokiem.

Objawy albinizmu

Albinosi zazwyczaj charakteryzują się bardzo jasnym kolorem skóry, włosów i oczu (jednak czasami objawy mogą być niewielkie). Osoby z tą przypadłością są również wrażliwe na działanie promieni słonecznych, więc istnieje u nich podwyższone ryzyko rozwoju raka skóry.

Chociaż nie ma czegoś takiego jak lekarstwo na albinizm, to ważne jest, żeby takie osoby chroniły swoją skórę oraz oczy, żeby zapobiec ich uszkodzeniu.

Wygląd skóry

Najbardziej znana forma albinizmu objawia się jasnym kolorem skóry, choć niekiedy tylko nieznacznie zmienia się kolor skóry lub włosów. Przy częstej ekspozycji na słońce na skórze mogą rozwinąć się:

  • piegi;
  • pieprzyki (z pigmentacją i bez – te bez pigmentacji z reguły są różowe);
  • duże plamy przypominające piegi;
  • oparzenia słoneczne i niemożność zyskania opalenizny.

U niektórych osób z albinizmem pigmentacja skóry nigdy się nie zmienia. U innych z kolei produkcja melatoniny może się rozpocząć lub zwiększyć w dzieciństwie i wieku nastoletnim, co może skutkować zmianami w pigmentacji.

Włosy

Kolor włosów może się wahać od bardzo jasnego, wręcz białego do brązowego. Cierpiący na albinizm Azjaci lub Afrykanie mogą mieć żółty, czerwonawy lub brązowy kolor włosów. Ich barwa może się też zmieniać: we wczesnym dzieciństwie może być ciemniejsza lub mogą być na nich też plamy kolorów, na co wpływ mają minerały zawarte w wodzie lub w środowisku, w którym życie dana osoba. Z wiekiem barwa włosów może też zrobić się ciemniejsza.

Zobacz też;

Oczy

U albinosów rzęsy i brwi często są blade. Kolor oczu może się wahać od bardzo jasnego błękitu do brązu i zmieniać się wraz z wiekiem. Niedobór pigmentu w tęczówkach może też powodować, że stają się one przeźroczyste. To oznacza, że tęczówki nie mogą całkowicie blokować dostępu światła do wnętrza oka. Z tego powodu w odpowiednim oświetleniu tego typu oczy mogą się zdawać czerwone.

Albinizm a wzrok

Upośledzenie wzroku to częsty i poważny problem albinosów. Nierzadko muszą się one borykać z takimi przypadłościami jak:

  • oczopląs;
  • częste ruchy głowy spowodowane próbami zmniejszenia efektu oczopląsu;
  • niemożność utrzymania obu oczu bezpośrednio na tym samym punkcie lub jednoczesnego ich poruszania (zez);
  • skrajna krótkowzroczność lub dalekowzroczność;
  • światłowstręt;
  • astygmatyzm;
  • osłabienie wzroku;
  • słabe widzenie głębi;
  • w skrajnych przypadkach: bardzo słaby wzrok lub nawet ślepota.

Przyczyny albinizmu

Za produkcję melaniny odpowiada kilka genów, które dostarczają instrukcje określonym białkom. Melanina jest produkowana przez komórki zwane melanocytami. Znajdują się one w naszej skórze, włosach i oczach. Albinizm jest powodowany przez mutację w jednym z genów.

Czy można leczyć albinizm?

Nie ma lekarstwa na albinizm. Jednak można złagodzić jego symptomy, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przed słońcem. Dlatego też takie osoby powinny nosić okulary z filtrem ochronnym UV, smarować się kremem przeciwsłonecznym oraz nosić ubrania. W przypadku osób z oczopląsem można poddać się operacji w celu wyeliminowania tej przypadłości.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Albinizm – o czym pamiętać

Czym jest albinizm?

Albinizm zazwyczaj odnosi się do zespołu cech dziedzicznych, które skutkują niedoborem pigmentu zwanego melaniną. To właśnie melanina odpowiada za barwę skóry, włosów i kolor oczu.

Czy albinosi są wrażliwi na słońce?

Osoby z tą przypadłością są wrażliwe na działanie promieni słonecznych, więc istnieje u nich podwyższone ryzyko rozwoju raka skóry.

Czy można wyleczyć albinizm?

Nie, Chociaż nie ma czegoś takiego jak lekarstwo na albinizm, to ważne jest, żeby takie osoby chroniły swoją skórę oraz oczy, żeby zapobiec ich uszkodzeniu.

Zobacz więcej >