Czy warto farbować włosy henną (ziołami)? - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Czy warto farbować włosy henną (ziołami)?

Czy warto farbować włosy henną (ziołami)?

Henna nie tylko farbuje włosy, ale także je odżywia. Dzięki niej sprawiają wrażenie grubszych, są błyszczące, wyglądają zdrowo. Jednak farbowanie włosów henną lub innymi ziołami wymaga cierpliwości i nie zawsze możemy uzyskać takie efekty, jakie sobie wymarzymy.

Jeśli decydujemy się na farbowanie włosów ziołami, musimy zdawać sobie sprawę, że raczej ich nie rozjaśnimy. Jeżeli mamy ciemnobrązowe włosy, nie uzyskamy platynowego blondu. Możemy natomiast włosy przyciemniać, nadawać im głębszego koloru czy zafarbować włosy siwe. Można używać gotowych mieszanek ziół – są firmy, które specjalizują się w produkowaniu farb ziołowych. Wiele osób jednak uważa, ze zdecydowanie lepiej jest samodzielnie mieszać zioła. Dlaczego? Zioła, które używane są w gotowych mieszankach, wymagają różnego przygotowania. Hennę na przykład trzeba rozmieszać z wodą kilka godzin przed farbowaniem, żeby uaktywniły się zawarte w niej barwniki. Natomiast indygo trzeba przygotować tuż przed farbowaniem włosów. Jeśli mamy sproszkowaną mieszankę ziół, zawierającą hennę i indygo, nie możemy zapewnić optymalnych warunków zawartym w nich barwnikom i nie zawsze uzyskamy efekt, jakiego oczekujemy.

Jakich ziół najczęściej używa się do farbowania włosów?

  • Henna jest chyba najpopularniejszą farbą roślinną. Pod tą nazwą bywają sprzedawane różne mieszanki, jednak czysta tradycyjna henna to sproszkowane liście i pędy lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis L.). Używali jej już starożytni Egipcjanie. Od wieków, zwłaszcza w Indiach i na Bliskim Wschodzie, nie tylko farbuje się nią włosy, ale także ozdabia się dłonie, stopy i paznokcie. To, jaki kolor uzyskamy po zastosowaniu henny, zależy od oryginalnego koloru włosów, a także od jakości henny. Po farbowaniu czystą henną włosy mogą nabrać koloru od pomarańczowego przez kasztanowy do bordowego. Hennę można mieszać z innymi ziołami, aby uzyskać jaśniejsze odcienie czerwieni, a także różne tonacje brązu aż po czerń. Zawsze jednak włosy po zastosowaniu henny będą gładkie i błyszczące.
  • Indygo to sproszkowane liście krzewu indygowca barwierskiego (Indygofera Tinctoria). Od wieków używa się ich do farbowania włosów na czarno. Indygo nadaje włosom odcień głębokiej czerni z niebieskim połyskiem. Łączone z henną lub z amlą pozwala uzyskać różne odcienie brązów.
  • Amla to suchy ekstrakt z owoców amli (łac. Emblica officinalis). Są one bogate w witaminę C i antyoksydanty, mają właściwości rewitalizujące i odmładzające i są wykorzystywane w tradycyjnej indyjskiej medycynie – ajurwedzie. W Indiach proszek z amli jest tradycyjnie stosowany do pielęgnacji włosów. Używany samodzielnie jako odżywka nie wpływa na zmianę koloru, ale wzmacnia cebulki włosów, zapobiega ich wypadaniu oraz rozdwajaniu się końcówek. Działa też przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwłupieżowo.
    Dodany do henny spowoduje, że kolor włosów będzie nieco ciemniejszy. Jeśli wymieszamy amlę z henną i indygo, włosy ufarbują się na kolor brązowy z zimnym odcieniem.

Przeczytaj też:

Co warto wiedzieć o farbowaniu włosów henną

Czy hennę można przygotować tuż przed nałożeniem na włosy?

Nie. Trzeba rozrobić hennę z wodą lub z dodatkiem soku z cytryny 10-12 godzin wcześniej i odstawić w ciepłe miejsce, żeby uaktywniły się zawarte w niej barwniki.

Czy hennę można zmyć szamponem, czy lepiej spłukać ją czystą wodą?

Po farbowaniu dobrze byłoby nie zmywać henny szamponem, ale pozwolić jej jeszcze popracować przez 1-2 dni. Spłukanie samą wodą nie jest dobrym pomysłem, bo włosy będą szorstkie i trudne do rozczesania. Najlepiej zamiast szamponem umyć włosy odżywką – henna zostanie spłukana, a włosy będą miękkie i łatwo będzie je można rozczesać.

Jak przygotować mieszankę henny i indygo do farbowania włosów?

Dzień przed farbowaniem trzeba przygotować papkę z henny, a tuż przed farbowaniem w osobnym naczyniu rozmieszać indygo z wodą. Połączyć obie farby, dokładnie wymieszać i od razu nakładać na umyte i wysuszone włosy.

Zobacz więcej >