26 października. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [26.10.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 26 października. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [26.10.2023]

26 października. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [26.10.2023]

Typowe i nietypowe święta 26 października. Kto obchodzi dziś imieniny, a kto się urodził? Tego dnia przyszła na świat Wanda Chotomska! Oto lista typowych i nietypowych okazji 26 października.

,

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Światowy Dzień Makaronu, Diwali, Dzień Laleczki Chucky, Dzień Tłustego Jedzenia i Międzynarodowy Dzień Artysty. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny? Urodziny i inne rocznice

Imieniny dzisiaj obchodzą: Dymitr, Łucjan, Amand, Amanda, Bernard, Bonawentura, Damian, Demetriusz, Ewaryst, Felicysym, Fulko, Leonarda, Lucjan, Lucyna, Ludomiła, Lutosław, Łucjana, Marcjan, Rustyk, Rustyka.

25 października urodzili się: Wanda Chotomska (znana pisarka, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci), Hilary Clinton (była Pierwsza Dama USA, polityk), Seth Macfarlane (amerykański aktor i reżyser, twórca serii animowanej „Family Guy”), Ignacy Daszyński (polski polityk, premier, marszałek sejmu), Krzesimir Dębski (ceniony kompozytor),

Zobacz także: Mira Kubasińska była królową polskiego bluesa. To ona śpiewała „Poszłabym za tobą”

26 października – jakie święto niecodzienne?

26 października wypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. To święto o randze globalnej, które pierwszy raz odbyło się w Genewie w dniu 14 października 2005 roku. Jego celem jest promowanie przeszczepów rodzinnych i organów od zmarłych. W tym celu na całym świecie organizowane są kongresy, konferencje oraz kampanie społeczne dotyczące dawstwa organów.

Zobacz także: Prezent dla fanów Toma Petty’ego. Nowe utwory w sieci

Światowy Dzień Wiedzy o Interseksualonści

Poza tym 26 października można też celebrować Światowy Dzień Wiedzy o Interseksualonści. To święto ma nieść jasne przesłanie do opinii publicznej, że nie wolno stygmatyzować osób interpłciowych. Niestety w wielu krajach ludzie, którzy urodzili się z niejednoznacznością narządów płciowych są dyskryminowani, wyśmiewani, a niekiedy prześladowania wręcz zagrażają ich życiu. Ten dzień ma zachęcać do zmiany postrzegania osób interseksulanych.

Zobacz także: Wojciech Korda lubił eksperymentować ze stylami muzycznymi. Oto jego największe przeboje

26 października – urodziła się Wanda Chotomska

Tego dnia w 1929 w Warszawie przyszła na świat Wanda Chotomska. Była znaną i cenioną polską pisarką, autorką wielu wierszy i opowiadań dla dzieci. Chotomska była także autorką cyklu programów telewizyjnych „Jacek i Agatka”.

Zobacz także: Marek Grechuta miał ogromne powodzenie. Dziewczęta nie mogły oderwać od niego wzroku 

Zanim została pisarką, młoda Wanda była sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego i dzielnie niosła pomoc potrzebującym. Przebywała w obozie tymczasowym w Pruszkowie, z którego szczęśliwie udało jej się uciec.

Debiutowała w 1949 na łamach tygodnika „Świat Młodych”; w 1958 opublikowała pierwszy zbiór wierszy „Tere fere”. Wspólnie z Mironem Białoszewskim ogłaszała wiersze w tygodniku „Świerszczyk”, podpisywane pseudonimem „Wanda Miron”. W 1969 roku została uhonorowana „Orderem Uśmiechu”, to jednak nie wszystkie wyróżnienia na jej koncie. Nagrodzoną ją między innymi: Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Pisarka zmarła 2 sierpnia 2017 w Warszawie i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >