20 września 1946 rozpoczął się 1. Festiwal Filmowy w Cannes. Poznajcie jego historię! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 20 września 1946 rozpoczął się 1. Festiwal Filmowy w Cannes. Poznajcie jego historię!

20 września 1946 rozpoczął się 1. Festiwal Filmowy w Cannes. Poznajcie jego historię!

Równo 77 lat temu rozpoczął się pierwszy oficjalny pokaz na Lazurowym Wybrzeżu. Jednak historia Międzynarodowego Festiwalu w Cannes sięga roku 1938. Jak narodził się pomysł powstania jednego z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie kinematografii? Z jakich produkcji Polacy mogą być dumni?

Pomysł na stworzenie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes narodził się już w latach 30. Francuski festiwal powstał w ramach sprzeciwu wobec wpływów politycznych na konkurs filmowy w Wenecji. Wydarzenie na Wybrzeżu Lazurowym w Cannes miało stanowić bezpośrednią konkurencję dla ówczesnej „Mostry”. Pomysłodawcami festiwalu wolnego od ideologii faszystowskich i nazistowskich byli Jean Zay oraz Philippe Erlanger.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Wielkie marzenia zakłócił wybuch II wojny światowej

Podczas pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes wyświetlono jedynie amerykański film „Dzwonnik z Notre Dame” w reżyserii Williama Dieterlego. Ze względu na wybuch II wojny światowej pokaz został przerwany. Oficjalnie francuski konkurs rozpoczął się dopiero siedem lat później – 20 września i trwał do 5 października 1946 roku.

Zobacz także: Dolly Parton odrzuciła propozycję Elvisa. Chciał nagrać cover jej hitu

Udział w festiwalu wzięło aż dwadzieścia jeden produkcji. Wśród nich znalazły się filmy cenione po dziś dzień. Nagrodę główną zdobyły między innymi takie filmy pełnometrażowe jak „Spotkanie” w reżyserii Davida Leana czy „Stracony weekend” w reżyserii Billy’ego Wildera. W kategorii najlepsze zdjęcia zwyciężył Gabriel Figueroa za filmy „Maria Candelaria” oraz „Trzej muszkieterowie”.

Historia Złotej Palmy

Złota Palma – dziś tak nierozerwalnie kojarzona z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Cannes – powstała dziewięć lat po oficjalnym rozpoczęciu konkursu. Wcześniej zwycięzcy otrzymywali Grand Prix Festiwalu. Palma ma stanowić zarówno symbol zwycięstwa, jak i jest reprezentacją miasta Cannes, które w swoich herbie ma liść palmowy. Trofeum waży 118 gramów czystego złota, a jego koszt szacowany jest na ponad 20 000 euro. Krytycy filmowi jednogłośnie stwierdzili, że Złota Palma stanowi odpowiednik literackiej Nagrody Nobla.

Zobacz także: Diana Ross zachwycała w tej piosence. Historia „Ain’t No Mountain High Enough”

Największe osiągnięcia Polaków w Cannes

Z całą pewnością największym osiągnięciem reżyserów reprezentujących nasz kraj jest zdobycie Złotej Palmy. Polacy dwukrotnie zostali laureatami jednego z największych wyróżnień kinematograficznych.

Zobacz także: Sophia Loren kończy 89 lat. Jej kariera to pasmo sukcesów

Jako pierwszy w historii polskiego kina główną nagrodę w Cannes otrzymał Andrzej Wajda. Reżysera nagrodzono za dramat filmowy „Człowiek z żelaza” z 1981 roku. Podczas 55. edycji festiwalu jego sukces powtórzył Roman Polański. W konkurencji z 22 filmami zwyciężyła polsko-francuska produkcja „Pianista”.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Włoski sposób na mierzenie czasu (też na YT)

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >