Sophia Loren kończy 89 lat. Jej kariera to pasmo sukcesów - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Sophia Loren kończy 89 lat. Jej kariera to pasmo sukcesów

Sophia Loren kończy 89 lat. Jej kariera to pasmo sukcesów

Sophia Loren to jedna z największych gwiazd kina włoskiego i światowego. Jej popularność dotarła do najodleglejszych zakątków. W trakcie długiej kariery otrzymała niezliczoną liczbę nagród. Na stałe zapisała się w historii kina. Śmiało można ją nazwać żyjącą legendą.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Sophia Loren urodziła się 20 września 1934 roku. Jest niezaprzeczalnie jedną z największych i najlepszych aktorek w historii kina. Podbiła serca włoskich widzów, by następnie zrobić to samo z resztą świata.

Występowała z powodzeniem w produkcjach europejskich i amerykańskich. Otrzymała Oscara za główną rolę w filmie „Matka i córka”. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii za występ nieanglojęzyczny. Dziś aktorka obchodzi 89. urodziny.

Konkursy piękności i pierwsze kroki w kinie

Sophia Loren wzięła udział w wielu konkursach piękności. Pierwszy raz zachęciła ją do tego matka, kiedy miała zaledwie 15 lat. Zwyciężyła i wygrała 23 tysiące lirów oraz wycieczkę do Rzymu.

Podczas jednego z takich wydarzeń poznała Carlo Pontiego — producenta filmowego. Ten pomógł jej w rozwoju kariery. W wieku 17 lat była statystką w „Quo vadis?” Mervyna LeRoya na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Pierwszą główną rolę otrzymała w 1953 roku. Zagrała wówczas w „Aidzie„.

W 1957 roku Sophia Loren wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Tam zaczęła występować w filmach produkowanych w Hollywood. Wcieliła się w mnóstwo głównych postaci.

Loren udało się współpracować z większością najpopularniejszych aktorek i aktorów. Pojawiła się na ekranie u boku takich osobistości, jak m.in. Marlon Brando, Frank Sinatra, Anthony Quinn, John Wayne czy Anthony Perkins.

Sophia Loren wystąpiła w ogromnej liczbie filmów, za które otrzymała równie dużo nagród. Jest tak zasłużoną i docenianą aktorką, że w 1991 roku wyróżniono ją Oscarem za całokształt twórczości. Siedem lat później, również za całokształt twórczości, otrzymała Złotego Lwa. Mimo że w ostatnich latach grywa coraz rzadziej, to wciąż pojawia się na ekranie i zachwyca widzów.

Zobacz także: Dolly Parton odrzuciła propozycję Elvisa. Chciał nagrać cover jej hitu

Sophia Loren poza ekranem

W 1953 roku Sophia Loren zaręczyła się ze wspomnianym wcześniej Carlo Pontim. Pobrali się w 1957 roku. Wywołało to spore kontrowersje we włoskiej i watykańskiej prasie. Małżeństwo to potępiał Kościół Katolicki. Spowodowało to, że para zdecydowała się zamieszkać w Saint-Tropez oraz Burgenstock. Następnie okazało się, że producent filmowy nie dopełnił formalności związanych z rozwodem z poprzednią żoną, dlatego w 1963 roku ślub z aktorką został unieważniony.

Sophia Loren wyszła za Carlo Pontiego jeszcze raz. Tym razem w 1966 roku, kiedy udało im się wcześniej uzyskać francuskie obywatelstwo. Doczekali się dwójki synów: Carlo Ponti Junior jest dyrygentem i pianistą, zaś Edoard Ponti to scenarzysta i reżyser. Aktorka może cieszyć się też z wnuków, których ma czworo. Mimo słusznego wieku wciąż zdarza jej się zagrać w filmach. Oby jak najdłużej.

Zobacz także: Ożywił przebój Zbigniewa Wodeckiego. Łzy płyną po policzkach

Chcesz wiedzieć więcej? Słuchaj programu Aleja Sław w każdy weekend od 14:00 do 18:00 tylko w Radiu Pogoda.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >