Święta nietypowe i imieniny na dziś
Strona główna » 18 stycznia wspominamy Helenę Majdaniec. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [18.01.2024]

18 stycznia wspominamy Helenę Majdaniec. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [18.01.2024]

Zobacz, jakie typowe i nietypowe święta można obchodzić 18 stycznia. Kto ma dziś imieniny i urodziny? Tłumaczymy, co można świętować. Dziś wspominamy zmarłą 22 lata temu słynną piosenkarkę Helenę Majdaniec.

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Dzień Popeye’a, Dzień Benjamina Franklina, Dzień Oceniania, Dzień Dziecięcej Pomysłowości i Dzień Kolejki Linowej. Sprawdź, co można celebrować 18 stycznia, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny?

Imieniny dzisiaj obchodzą: Ammonia, Ammoniusz, Atenogenes, Beatrycze, Bogumił, Krystyna, Liberata, Lubart, Małgorzata, Monika, Pryska, Regina, Sędziwoj, Wenerand, Woluzjan i Zuzanna.

18 stycznia urodzili się: A.A. Milne (1882; zm. 1956) – brytyjski pisarz, autor książek o Kubusiu Puchatku; Cary Grant (1904; zm. 1986) – angielsko-amerykański aktor; Franciszek Pieczka (1928; zm. 2022) – polski aktor; Kevin Costner (1955) – amerykański aktor i reżyser; Janusz Panasewicz (1956) – polski wokalista rockowy, frontman zespołu Lady Pank; Wojciech Smarzowski (1963) – polski reżyser filmowy i teatralny; Jonathan Davis (1971) – wokalista amerykańskiego zespołu nu-metalowego Korn; Aleksandra Woźniak (1975) – polska aktorka.

Zobacz także: Irena Santor szczerze jak nigdy dotąd: „To złudne marzenie”

Rocznica śmierci Heleny Majdaniec

Dziś wspominamy Helenę Majdaniec, która odeszła równo 22 lata temu. Słynna wokalistka bigbitowa określana była mianem „królowej twista”. Urodziła się 5 października 1941 r. w wołyńskim Mylsku (obecnie teren Ukrainy). Jako pięciolatka zamieszkała z rodzicami w Szczecinie. Tam też później uzyskała muzyczne szlify. Po jednym z przesłuchań dla młodych talentów trafiła w 1961 r. do zespołu Czerwono-Czarni – tak jak Czesław NiemenWojciech Gąssowski oraz Karin Stanek.

Zyskała z nimi rozgłos, ale już dwa lata później przeszła do Niebiesko-Czarnych. Wraz z tą grupą wylansowała takie ponadczasowe hity jak „Jutro będzie dobry dzień”, „Czarny Alibaba”, „Rudy rydz”, „Zakochani są wśród nas” czy „Wesoły twist”. Zapraszano ich na występy na największych scenach w Polsce oraz za granicą (w tym do renomowanej paryskiej Olimpii).

U szczytu swojej kariery – gdy była jedną z największych gwiazd polskiej muzyki – Majdaniec postanowiła zmienić swoje życie. Wyjechała na stałe do Francji w 1968 r. W Paryżu próbowała kontynuować karierę. Na początku jej się to w pewnym stopniu udawało. Występowała w słowiańskich kabaretach „Rasputine” i „Shéhérazade”. Nagrywała i koncertowała.

Z czasem jednak zainteresowanie nią zmalało. Później dorabiała występami w małych klubach paryskich. Do Polski wróciła na przełomie XX i XXI w. Na samym początku 2002 r. zapowiadała w „Rozmowach w toku”, że planuje wielki powrót na scenę. Niestety parę dni później, dokładnie 18 stycznia, zmarła z powodu zatoru tętnicy płucnej. Pochowano ją na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Zobacz także: To ona zmieniła oblicze polskiej mody. Grażyna Hase jest jedyna w swoim rodzaju

18 stycznia – jakie święto niecodzienne?

18 stycznia wypada Dzień Kubusia Puchatka. Ma on miejsce w dniu urodzin brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a (18 stycznia 1882 roku). Z kolei pierwsza książka o przygodach sympatycznego niedźwiadka została wydana 14 października 1926 roku. To właśnie wtedy świat poznał nie tylko samego Puchatka, ale też jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu, takich jak Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo, krewni i znajomi Królika, a przede wszystkim Krzyś, którego pierwowzorem był syn pisarza. Tygrysek pojawił się w drugiej części przygód Puchatka: „Chatka Puchatka”.

Zobacz także: Zdzisława Sośnicka święciła największe triumfy. Nagle usunęła się w cień

18 stycznia ma miejsce Dzień Kaczki Po Pekińsku. Jeśli ktoś jest fanem tej chińskiej potrawy, dziś może spróbować jej na obiad. A jest to potrawa, którą Chińczycy udoskonalali przez setki lat. Dzisiaj nie trzeba już podróżować do Państwa Środka, żeby jej spróbować – kaczka upieczona w ten sposób znajduje się w menu chińskich restauracji na całym świecie.

Także dziś obchodzimy Dzień Słownika Wyrazów Bliskoznacznych. Czy zdarza Ci się czasem szukać w pamięci odpowiedniego słowa, by zastąpić je lepszym odpowiednikiem? Jeśli tak, to najlepszą pomocą jest słownik. Święto słownika wyrazów bliskoznacznych wypada akurat dziś, na pamiątkę Petera Marka Rogeta – brytyjskiego lekarza i leksykografa, autora pierwszego tezaurusa. Roget rozpoczął pracę nad tym słownikiem w 1848, a ukończył w 1852 roku. Jego ukończone, pod oryginalnym tytułem „Thesaurus of English Words and Phrases Classified and Arranged so as to Facilitate the Expression of Ideas and Assist in Literary Composition” dzieło liczyło 15 tysięcy słów.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Autor:

Zobacz więcej >