17 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [17.11.2023] - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » 17 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [17.11.2023]

17 listopada. Imieniny, święta, urodziny gwiazd [17.11.2023]

Dowiedzcie się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić. Kto ma imieniny i urodziny 17 listopada? Tego dnia urodził się Tomasz Sapryk – znany polski aktor teatralny i filmowy. Dziś kończy 57 lat!

,

Wczoraj obchodziliśmy między innymi: Międzynarodowy Dzień TolerancjiŚwiatowy Dzień Rzucania Palenia, Światowy Dzień Filozofii oraz Święto Młodego Wina. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Kto dziś obchodzi imieniny i urodziny?

Imieniny obchodzą dzisiaj: Grzegorz, Hugo, Salomea oraz Alfeusz, Arabella, Dionizy, Drogomir, Drogoradz, Elżbieta, Floryn, Hugon, Jan, Jozafat, Roch, Sulibor, Wiktoria, Zacheusz, Zbysław.

Dziś urodzili się: Anna Seniuk – polska aktorka teatralna i filmowa, Sophie Marceau – francuska aktorka i reżyserka, Danny DeVito – amerykański aktor, producent i reżyser, Martin Scorsese – amerykański reżyser, scenarzysta, montażysta, aktor i producent filmowy, laureat Oscara oraz Tomasz Sapryk – popularna aktor filmowy i teatralny.

Zobacz także: Ewa Szykulska trafiła na SOR. Niepokojące wieści na temat zdrowia aktorki

17 listopada – rocznica urodzin Tomasza Sapryka

Tomasz Sapryk przyszedł na świat 17 listopada 1966 roku w Warszawie. W 1990 roku ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Tomasz Sapryk współpracował z wieloma teatrami stołecznymi. Był związany między innymi z Teatrem Narodowym, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera, Polskim, Rampa, Capitol, Kamienica czy Polonia.

Na swoim koncie ma wyspy w spektaklach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji oraz liczne role filmowe. W 2008 roku, za rolę Ojca w filmie „Sztuczki” Andrzeja Jakimowskiego, został nagrodzony Orłem – nagrodą Polskiej Akademii Filmowej w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola męska”.

Zobacz także: Maryla Rodowicz otwarcie o swoich finansach i szafie. Jej córka wzięła sprawy w swoje ręce

Co świętujemy 17 listopada?

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To doskonała okazja, by podnosić świadomość społeczną na temat dzieci urodzonych przed planowanym terminem. Tego dnia na całym świecie podświetla się najważniejsze budynki w kolorze fioletowym, czyli kolorze wcześniaków.

17 listopada – jakie święto niecodzienne?

Tego dnia świętujemy również Dzień Studenta. Święto to obchodzi się od 1941 roku. Ustanowione zostało na pamiątkę krwawo stłumionych protestów czechosłowackich studentów, którzy demonstrowali przeciwko inwazji nazistów, która miała miejsce w 1939 roku. Dziś mało kto pamięta o okolicznościach powstania tego święta, a raczej kojarzy je z afirmacją najpiękniejszego okresu w życiu młodych ludzi.

Zobacz także: Zawirowania wokół powrotu „Rancza”. Serialowy Hadziuk zabrał głos!

Jak mówi stare polskie przysłowie „Dobry zwyczaj nie pożyczaj”. 17 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bez Długów. Dzień ten świętujemy od 2009 roku, celem tej celebracji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywa rozsądne gospodarowanie finansami. Warto dodać, że Dzień Bez Długów obchodzi się również u naszych sąsiadów – Czechów i Słowaków, a także w Rumunii.

17. dzień miesiąca, to najbardziej pechowy dzień we Włoszech. Tego dnia świętujemy także Dzień Czarnego Kota, którego pojawienie się na naszej drodze łączone jest z pechem. Dlatego Włosi, postanowi uczcić to zwierzę, ponieważ w tym kraju koty o tym umaszczeniu są wyjątkowo nielubiane.

17 listopada to także znakomita okazja do tego, aby sprawić sobie małą słodką przyjemność. Tego dnia obchodzimy bowiem Dzień Baklawy.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na radiopogoda.pl!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >